yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1415
  -0,42 %

 •  

  EURO
  2,9635
  -0,44 %

 •  

  ALTIN
  591,42
  -0,59 %

2014/ torba yasa- engelli hakları yeni düzenlemeler

2014/ torba yasa- engelli hakları yeni düzenlemeler
Memurhaber.com - "Torba tasarı" değişiklikleri Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda onaylandı. Peki torba yasa engelli haklarıyla birlikte, engellilere hangi haklar getirildi? İşte 2014/ torba yasa- engelli hakları yeni düzenlemeler.

Tasarıyla, Engellilerin Haklarına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesine paralel Kanundaki tanımlar yeniden düzenleniyor.

Engelliler Kanunu'na "Doğrudan ve dolaylı ayrımcılık dahil olmak üzere engelliliğe dayalı her türlü ayrımcılık yasaktır. Eşitliği sağlamak ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak üzere engellilere yönelik makul düzenlemelerin yapılması için gerekli tedbirler alınır. Engellilerin hak ve özgürlüklerden tam ve eşit olarak yararlanmasını sağlamaya yönelik alınacak özel tedbirler ayrımcılık olarak değerlendirilemez" maddesi ile "Engellilerin toplumdan tecrit edilmeleri ve ayrı tutulmaları önlenir. Engellilerin diğer bireylerle eşit koşullarda bağımsız olarak toplum içinde yaşamaları esas olup, özel bir yaşama düzenine zorlanamazlar. Engellilerin topluma dahil olmaları ve toplum içinde yaşamaları amacıyla bireysel destek hizmetleri de dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları toplum temelli destek hizmetlerine erişimleri sağlanır" maddeleri ekleniyor.

Torba yasa ile ilgili tüm haberleri "TORBA YASA" kategorimizden takip edebilirsiniz...

TORBA YASA'NIN TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın veri sistemi, mahalli idareler ile Türkiye Kızılay Derneği'ne açılabilecek.

Tekerlekli sandalye ya da sedye kullanımı zorunlu olan engellilerin yüksek tavanlı araçları için ÖTV indirimi yapılacak. Söz konusu engelli kişiler tekerlekli sandalye ya da sedye kullanımı zorunluluğunu sağlık raporu ile belgeleyecek.

Kapatılan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'nün taşra teşkilatı tarafından 14 Haziran 1997 tarihinde yapılan personel alım sınavı sonucunda asil listede yer alan ancak sınavın iptal edilmesi nedeniyle devlet memurluğuna atanamayan ya da atanıp göreve başlatılmayan kişilere yeniden devlet memurluğuna atanabilecek.

Söz konusu kişilerin, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na müracaat etmeleri ve devlet memuru olabilmek için aranan şartları kaybetmemiş olmaları halinde, Bakanlığın taşra teşkilatının, durumlarına uygun memur kadrolarına herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın açıktan atamaları yapılabilecek.

Haberi Yazdır Haberi Yazdır
Etiketler : torba yasa, engelli, haklar, Meclis

Paylaşın :

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

11 Yorum
 • bilal poyraz

  24 Nisan 2014, Perşembe

  kanser hastalarının haklarını neden korumuyorsunuz sizlerden bu konuya önem vermenizi istiyorum
 • bilal poyraz

  24 Nisan 2014, Perşembe

  ben akciger kanseriyim ve benim elimdem hak ettigim sürücü belgeme el konuldu sizlerden sadece hak ve adalet istiyorum
 • paşa

  24 Nisan 2014, Perşembe

  yüzde 60 raporluyum taşeron olarak çalışıyorum ama iş bitiyor taşeronun durumu ne olacak kadro yokmu bize allah için el at bu durUMA FARUK ÇELİK
 • nuh_hun

  24 Nisan 2014, Perşembe

  yeni kanunda engelli aylıkları, aylı verilmeye vede asğari düzeyde verilecekmiş. doğrumu. arkadaşlar bilgisi olan var mı?
 • ahmet

  24 Nisan 2014, Perşembe

  ben yüzde 60 kalp raporlim emekli olmak istiyorum mezardamı emekli olacam
 • rıdvan

  24 Nisan 2014, Perşembe

  yahu yüzde 40 raporum varken yüzde 12 verdıler ayıp yahu mezarakadarda böyleyım iş yok yıllardır evlenemedık cıkıyorlar yasa ennlı haklları nerde benım hakkım konusup duruyorlar yıllardır işe gıremedım ilk okul mezunu olunca adam yerıne koymuyorlar oy fılan yok bunlara
 • engelli

  24 Nisan 2014, Perşembe

  işverınde çalişalim yüzde kırk raporum varken yüzde 12 verdıler şimdi ayıp ya hu kanun yasa deyıp duruyorlar
 • ATALAY

  24 Nisan 2014, Perşembe

  ÖZÜRLÜ OLUPDA 1.DERECE VERGİ İNDİRİMİ OLANIN,GERİYE DÖNÜK EKSİK PİRMİ OLANLARA BU YENİ TORBADA ENGELLİLER İÇİN BİRŞEY YOKMU ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
 • selim

  24 Nisan 2014, Perşembe

  Engelliler için Türkiye de onların yaşamını kolaylaştırmak adına yeni düzenlemeler yapılmalıdır.Böylece hem engelli kardeşlerimiz hemde dünya mutlu olur.
 • funda

  24 Nisan 2014, Perşembe

  Onlara özürlü demek doğru olmaz aslında onların sadece engelleri var. Onlara Türkiye'de fazla imkan tanınmıyor buda en çok şikayetçi olduğum konulardan.Engellilere daha fazla önem verilmelidir.İnsanların engellilere acıyormuş şekilde bakmaları doğru değil.Sonuçta hepimizi yaratan aynı
 • mehmet derin

  24 Nisan 2014, Perşembe

  özürlü kardeşlerimizi 2 yıllık veya 1 yıllık prim boşluk olanlara emekli olma imkanı yapsalardı çok iyi olurdu zaten memurluktanda çıkmış olur bekleyenler içinde iş imkanı olur sadece yüzde 40 ın üzerinde raporu olanlar için tabi

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 5358ee3064a54
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 5358ee3064a54
  [anonym_comment_status] => 1
)