yandex izleme resmi
12
Anasayfa » Eğitim » 2014 yılı sosyolog alımı-torba yasa maddeleri

2014 yılı sosyolog alımı-torba yasa maddeleri

2014 yılı sosyolog alımı-torba yasa maddeleri
2014 yılında sosyolog ataması yapılacak mı, 2014 yılında kaç tane sosyolog alınacak, torba yasa'da görüşülen sosyolog alımı maddeleri, torba yasa ve sosyolog alımı, Ayşenur İslam sosyolog alımı haberleri
editor@internethaber.com Esma Gül Haberleri
Eklenme Tarihi: 07-02-2014 11:06:00 | Güncelleme: 24-11-2015 14:24:41

 Sosyolog istihdam edilmediği yönünde eleştirilerde bulunan Ruhsar Demirel'e cevap veren Bakan İslam, “Sözünü ettiğiniz kanunun içinde 2 bin 50 tane sosyolog, psikolog alınmasına dair bir madde var" dedi
 
TBMM Genel Kurulu'nda devam eden Torba Yasa görüşmeleri esnasında bir madde üzerinde söz alarak konuşan MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, Bakan Ayşenur İslam'a ‘çocuk gelinler masumane' sözlerini söylediği gerekçesi ile eleştiride bulundu.

TORBA YASA'NIN kabul eidlen tüm bölümleri için TIKLAYINRuhsar Demirel'in kendisine yönelik sözlerinin ardından söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, “Artık bu ‘çocuk gelinler masumane', ‘çocuk evlilikleri masumane' hikayesine bir cevap vermek gerekiyor. 2 gündür dinliyorum sabırla, böyle bir söz söylediğim iddiası var, çocuk gelinlerin masumane olduğunu söylediğim iddiası var, bu külliyen yalan, bu cümleyi reddediyorum, böyle bir cümle ağzımdan çıkmadı. Büyük bir röportajın içinde ‘çocuk gelinler', ‘erken yaşta evlilikler' ibaresini kullandım, başka bir cümlenin içinde de ‘masumane' ifadesini kullandım. Ama ikisi ayrı ayrı cümleler içinde. Röportaj yayınlandıktan sonra bir muhabir bu iki ifadeyi birleştirdi, manşete çekti ve bu şekilde yayınladı. Ruhsar Hanım başta olmak üzere birtakım arkadaşlar bu tuzağa düştüler ve sanki ben böyle bir demeç vermişim gibi bunun üzerinden bir takım şeyler konuşmaya başladılar. Sizden ricam metnin tamamını okuyun. Söylediğim şey şu, ‘Çocuk evlilikleri Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur, cezai müeyyidesi vardır' Başka bir cümlede ‘çocuklarını erken evlendiren annelerin pek çoğu kendileri de erken evlendikleri için yaptıkları şeyin suç olduğunun farkında değiller, bunu masumane bir gelenek zannediyorlar.' söylediğim şey bu. İkisi birleştiriliyor ve ‘çocuk evlilikler masumane' demişim gibi bir imaj oluşturuluyor” diye konuştu.

Sosyolog istihdam edilmediği yönünde eleştirilerde bulunan Ruhsar Demirel'e cevap veren Bakan İslam, “Sözünü ettiğiniz kanunun içinde 2 bin 50 tane sosyolog, psikolog alınmasına dair bir madde var, benim kanunu okumadığımı ya da anlamadığımı iddia etmeden önce lütfen kendiniz kanunu bir okuyun” şeklinde konuştu.

“SANIYORUM SİNİR SİSTEMİNİZ BUNU KALDIRMADI”

Yeniden söz alarak kürsüye gelen Ruhsar Demirel, “Tuzağa düşen ben değilim de şuana kadar bunu tekzip etmemiş olmanız manidar. 1 ayı geçkin süredir hiç bu konuya değinmeyip, 2 gündür burada bu konu gündeme getirilince sanıyorum sinir sisteminiz bunu kaldırmadı. İnşallah tuzağa düşen bizizdir. Ülkeyi temsil eden bir Bakanın böyle bir laf söylememiş olmasını Türk milleti adına temenni ederim. Tuzağa düşen biz değiliz, bu laf sizin şahsınıza ait, hiçbir gazeteye tekzibiniz yok” ifadelerini kullandı.
Sokakta işsiz sosyologların bulunduğunu söyleyen Demirel, “Ben bu kanunu hepsini okudum. Fakat şöyle bir şey var, sizin kaç kişiyi öngördüğünü ayrı bir şey, sokakta işsiz güçsüz bekleyen sosyologlar ayrı bir şey. Sosyologlar bir Adalet Bakanlığı, birde sizde istihdam ediliyor. Sokaktaki işsiz sosyologların tümünü istihdam edecek bir potansiyeli yaratmadığınız halde ÖSYM'de sosyoloji için bölüm açıp işsiz kalmaları adına ülkede diplomalı işsizliği artıran bir hükümetin içindesiniz. Bütün bunlar gösteriyor ki, siz gerçekten fetret dönemindesiniz” açıklamasında bulundu.

“SON DERECE SAKİNİM, SİNİRLERİME HAKİMİM”

Demirel'in “Sinir sisteminiz bunu kaldıramadı” sözlerine cevaben yeniden kürsüye gelen Bakan İslam, “Son derece sakinim, sinirlerime hakimim, hayatım boyunca öyle oldum. ‘Çocuk evliliklerine masumane dedi' manşetinin atıldığının ertesi günü bir televizyon programına çıkarak böyle bir ifade kullanmadığımı ifade ettim. Ertesi gün bir takım muhabir arkadaşları çağırarak, söylediğim şeylerin kendileri tarafından görülmesini sağlayarak böyle bir sözün ağzımdan çıkmadığını ifade ettim. 15 şehirden 63 kadın kuruluşu temsilcisini davet ederek bu konudaki yanılgıyı kendileri ile görüştüm, onlarda basına demeç verdiler” dedi.

YORUM YAZIN 2014 yılı sosyolog alımı-torba yasa maddeleri Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 10 YORUM
 • #
  mağdurrr2014-04-04 14:37:54Hani nerde atamalarrrr.
 • #
  sosyologgg adayı2014-04-04 14:57:09Atama yapılmıcaksa neden bu bölümler hala açık.açıköğretim de cabası.bari aö'leri kapatın ya.bu kadar ınsafsız olmayın.hepimizin kaderiyle oynuyorsunuz.atama istiyoruuzzzzzz atama.
 • #
  önerim varr2014-04-06 03:38:46Okul sosyoloğu olmak istiyorumm ben.Böyle bir kontenjan açılabilir mi?sonuçta bir rehber öğr. ne kadar gerekiyosa bence o kadarda okul sosyoloğu gerekiyo diye düşünüyorum.rehber öğr. ve sosyolog bir araya gelirse geleceğin çocukları(gençleri) daha iyi yerlere gelebilecek.
 • #
  aöf ki2014-05-01 23:20:23aöf sosyoloji okuyanlara niye bu kadar konoşuyorsunuz 8 dönemde okuyoruz toplamda gördüğümüz ders sayısıhesaplayın 8 dönemde her dönem 8 dersten oluşuyor kopya çekilmiyor daha ne istiyorsunuz .unutmayın bu hayatta herkes eşit havayı soluyor ama hayatta herkes aynı şanslara sahip olmuyor.eşitlik ilkesini 4yılda öğrenmeniz gerekirdi
 • #
  sosyolog2014-05-14 13:43:04Tüm sosyologlar atanmalı bence. Şu aşamada ülkemizin buna ihtiyacı var çünkü.Ben 2007 den beri atama bekliyorum maalesef.
 • #
  alpay2014-05-19 10:21:44bu ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu insanlar sosyologlardır lütfen atama bekliyoruz.
 • #
  biri bizi duysun2014-05-23 02:46:43neden sosyologlar devletin istenmeyen üvey evladı muamelesi görüyor. atama bekliyoruz lütfen artık ciddi atamalar yapılsın.
 • #
  gül2014-06-13 12:09:06sosyolaji mezunlarına da bir şans verilsin bu ülkede
 • #
  yasemen2014-06-15 08:00:39avrupa ülkelerinde kıymetli meslekken türkiyede değersizliğiyle bilinen sosyoloji aslında gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin ençok ihtiyaç duyması gerektiği alandır fakat neden yararlanılmıyor algılayamadım.....
 • #
  mina küçükmustafa2014-08-11 17:29:58sosyolog alımı çok acil yapılmalı diye düşünüyorum bu ülke şartlarında aile danışmanı ve sosyolog elzem olmuştur ben bu iki ünvanıda taşıyan biri olarak lütfen konuya önemle egilelim diyorum