yandex izleme resmi
0
Anasayfa » Memurlar » 2013'te fazla mesai ücreti hayal oluyor!

2013'te fazla mesai ücreti hayal oluyor!

2013'te fazla mesai ücreti hayal oluyor!
2.6 milyon memura kötü haberimiz var. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olmaya başlayan normal mesai uygulaması kalkıyor. Biriken mesai saatleri yıllık izine sayılacak.
editor@internethaber.com Esma Gül Haberleri
Eklenme Tarihi: 02-01-2013 13:15:00 | Güncelleme: 24-11-2015 00:45:21

Bütçe açığını azaltmaya yönelik alınan tasarruf önlemleri memuru da etkiledi. Yılbaşından itibaren 2,6 milyon memurun mesai sistemine yönelik ücret ödemesi yeniden belirleniyor.

FAZLA MESAİ ŞARTLARI NELERDİR? TIKLA ÖĞREN

MESAİ SAATLERİ YILLIK İZİNLERE EKLENECEK


Memurun diğer günlerde mesaiye kalması durumunda ise herhangi bir şekilde para ödemesi yapılmayacak. Fazla mesaiye kalınan saatler toplanarak yıllık izne eklenecek.

Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre memura geçen yıl toplamda 1 milyar 80 milyon liralık fazla mesai ücreti ödendi. Kamuda fazla mesai ödemesiyle ilgili düzenlemenin bitmesinin en çok Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) etkileyeceği belirtiliyor.

HANGİ KURUMLAR FAZLA MESAİ ALACAK?

Yılbaşından itibaren bir yıl uzatılan kamuda fazla mesai uygulamasının biteceğini aktaran üst düzey bir ekonomi yetkilisi, özellikle hafta sonu tahsilat yapan vergi dairesi çalışanlarının mağduriyet yaşayacağını belirterek, konuya ilişkin belirsizliğin devam ettiğini aktardı. Hangi kurumun fazla mesai alıp alamayacağı konusu da tam olarak netleşmedi.


657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU NE DİYOR?


657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda her sekiz saat fazla çalışmanın bir günlük izne dönüştürülebileceği hükmünün yer aldığına dikkat çeken kaynaklar, fazla mesainin altı ayla sınırlı olduğuna dikkat çekti.

Üst düzey bir yetkili, "Bakanlar Kurulu'na fazla mesai yapılması durumunda altı ay fazla çalıştırma yetkisi verildi. Ancak bu yetkinin kullanılmayacağını düşünüyorum. Çünkü ekonomi yönetimi 2013 yılında tasarruf yapmakta kararlı." dedi. Aynı yetkili, çalışmaların devam ettiğini, her kurumda fazla mesainin olmayacağına dikkat çekerek bunun önümüzdeki günlerde netleşeceğini aktardı.