eposta yazdır zoom+ zoom-

2013 YÖS kontenjanları arttı!

2013 YÖS kontenjanları arttı!

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) yurt dışında yaşayan Türk gençlerine Türkiye'deki üniversitelerde öğrenim görmenin yolunu açıyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 26-02-2013 11:04 - Güncelleme: 08-01-2016 04:19

YÖS için pek çok üniversitede başvurular mart ayında başlıyor. Üniversiteler, sınavları ise mayıs, haziran veya temmuz aylarında yapıyorlar.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ile yurt dışından öğrenci alacak Türkiye'deki üniversiteler sınavlarını mayıs ayından itibaren yapmaya başlayacaklar. 2010 yılında YÖS sınavında yapılan yeni düzenleme ile merkezi sınav sisteminin kalkmasının ardından her üniversite kendi sınavını yapıyor. Başvurular ise genellikle mart ayında ve üniversitelerin web sayfaları üzerinden yapılıyor. Öğrencilerin, üniversiteye göre değişen başvuru ve sınav tarihlerini ilgili üniversitenin web sayfasından takip etmesi gerekiyor. Son iki yıldır YÖS'e yabancı uyrukluların yanı sıra çifte vatandaşlar ve Türk vatandaşları da başvurabiliyor. YÖS sınavına başvurabilmek için 'liseyi yurtdışında bitirmiş olma' şartı var.

KONTENJANLAR ARTTI

Köln'de öğrencileri YÖS sınavına hazırlayan Global Academia adlı dershanenin yöneticisi Mahmut Şahin sınavın yurt dışındaki Türk gençleri için büyük bir şans olduğunu ifade etti. Mahmut Şahin şunları söyledi: “Merkezi sınav sisteminin kalkmasıyla Türkiye'deki üniversitelere YÖS ile alınan öğrenci sayısı 12 binden, 32 bine çıktı. Üniversiteler yurt dışından öğrenci almak için birbirleriyle yarışıyorlar. Öğrenciler tıp, hukuk, mühendislik gibi her bölümde okuyabilirler. Sınavda matematik ve mantık soruları soruluyor. Yaşadıkları ülkelerde üniversiteye gitme şansı bulamayan öğrenciler YÖS sınavını değerlendirmeliler. Çok dilli bu gençler Türkiye için de büyük şans. Türkiye bir üniversite ülkesi olma yolunda hızla ilerliyor."

Öğrenci Öznur Okay, “Tıp okuyup Türkiye'de özel hastanelerde çalışmak istiyorum. Türkiye'de tıp eğitimi daha ileride" dedi. Fatma Coşkun da, “Hukuk fakültesinde okumayı planlıyorum. Almanya'da çalıştığım için sadece sınavlara gidip geleceğim" diye konuştu.
 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 2013 YÖS kontenjanları arttı! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • ebru 30 Mayıs 2013 17:11 yapabilirsin fakat uyruğun yabancı olması gerekiyor türk vatandaslıgından cıkman gerekiyor diye biliyorum

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro