yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1290
  0,26 %

 •  

  EURO
  2,9425
  0,14 %

 •  

  ALTIN
  593,25
  0,02 %

2013-SBS yapılan en zor sınav oldu!

2013-SBS yapılan en zor sınav oldu!
Memurhaber.com - Yaklaşık 1 milyon öğrencinin ter döktüğü 2013 SBS bitti. Peki sorular diğer yıllara göre nasıldı? Sınava giren birçok öğrenci bu sene soruların diğer yıllara före çok daha zor olduğunu belirtti.

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) dün yapıldı. Sınava 1 milyon 127 bin 211 öğrenci girdi.

2013 SBS A KİTAPÇIĞI İNDİR

2013 SBS B KİTAPÇIĞI İNDİR

2013 SBS GÖRME ENGELLİLER KİTAPÇIĞI İNDİR

Öğrenciler 120 dakikalık sürede 100 soruyu cevaplamaya çalıştı. Sınava ayrıca 2 bin 284 engelli öğrenci de katıldı. Engelli öğrencilere engel durumlarına göre ek süre verildi. Sınav bitiminde yorumlar ise soruların çok zor olduğu yönündeydi.

MATEMATİK BELİRLEYİCİ OLUR


Türkiye çapında 60 bin sınav merkezinde, verilen sürenin bitimiyle beraber velilerin heyecanlı bekleyişi de sona erdi. Sınav boyunca dualar ederek okul bahçelerinde bekleyen veliler çocuklarını sevinçle karşıladı. Öğrencilerin bir kısmının salonlardan ağlayarak çıktığı gözlenirken çocuklar genel olarak soruların zorluğundan şikayetçiydi.

SONUÇLAR 12 TEMMUZ'DA


Sınavdan çıkan 8. sınıf öğrencileri özellikle matematik sorularının çok zor olduğunu belirtirken uzmanlar da sınavda çok zor olan matematik sorularının sonuçlarda belirleyici olacağını söyledi. Sınav sonuçları 12 Temmuz 2013 tarihinde www.meb.gov.tr ve oges.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecek.

SENEYE TEK SINAV


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Seviye Belirleme Sınavı (SBS) gelecek yıl nasıl olacak?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Bu yıl SBS'ye girilidi. Seneye tek sınavlı olacak. Dersane ağırlıklı olmayacak, yıl içerisinde girdiğiniz derslerden aldığınız notlar da değerlendirmeye katılacak. 'Bazı sınıflarda notlar şişirilir mi?' diye soruyorsunuz. Ona fırsat vermeyecek bir düzenleme yapacağız. Kesinlikle not şişirmece yok."

POLİS ABİ BENİ SBS'YE GÖTÜR


Adana'da 14 yaşındaki H.Ş.'nin dedesi Ali Ş.(65) ile babası Cuma Ş. (42), "Seni ortaokuldan sonra okutmayacağız. Sınava gidemezsin" diyerek kızı sınava göndermedi. Bunun üzerine H.Ş. 155'i aradı ve "Polis ağabey dedem ve babam beni SBS'ye göndermiyor. Ne olur gelin beni sınava yetiştirin" dedi. Polis de hızla adrese gelip H.Ş.'yi alarak son anda sınava yetiştirdi.

ÇELDİRİCİ SORULAR ÇOĞUNLUKTAYDI


Bilfen Okulları öğretmelerinden Ali Keskin sınavda matematik sorularının çok zor olduğunu belirtirken, soruların çeldiriciliği olduğunu ve yüksek muhakeme gerektirdiğini belirtti. Türkçe sorularının da zor olduğu, fen sorularında ise yorum yapma yeteneğinin ön plana çıktığı vurgulandı.

4 ÖĞRENCİ SINIFTA MAHSUR KALDI


Zonguldak Atatürk Anadolu Lisesi'nde SBS'ye giren 4 öğrenci, sınav sonrası boş bir sınıfta cevapları tartışırken görevlilerin okul kapısını kilitleyerek, okuldan ayrılması nedeniyle sınıfta mahsur kaldı. 155'i arayarak yardım isteyen öğrenciler, polisin gelmesi ile dışarı çıkabildi.

HASTANE VE EVLER DE SINAV SALONU OLDU


SBS'ye Türkiye çapında bir çok öğrenci tedavi gördükleri hastane ve evlerinden sınava katıldı. Hacettepe'de 7 aydır kemik gelişimi tedavisi gören Merve Güzel, hastanede sınava girerken, Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde solunum cihazına mahkum yaşayan 13 yaşındaki Cansel Duman da sınava gözetmen eşliğinde evinde gird

Haberi Yazdır Haberi Yazdır

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

395 Yorum
 • birşey yaaaa

  20 Nisan 2014, Pazar

  bizim yeni alınan kaar güzel ama çok heycanlancam o keessiiiiiiiiiiiiiinnnn :(
 • Melek

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sınav olmadık ki daha neyin kafasındasınız ?
 • hayallerim

  20 Nisan 2014, Pazar

  yazık çocuğum 8 yıl çalıştı, fen lisesi hayaliyle maalesef sınav sorularının karmaşık olması nedeniyle, istediği okul gidemedi.3 aydır bir anne olarak çok üzülüyorum, psikolojim bozuldu tansiyon hastası oldum
 • gunıodoodxxksopladmıookl

  20 Nisan 2014, Pazar

  insanı ilk önemli sınavında özgüvensiz bırakan MEB'e selamlarımı iletirim
 • lara

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben sbs den 498 aldım okul puanı geldi 490 oldu robert koleji ya da galatasarayı istiyorum
 • anlayamıyorum gercekten.sadece sbs degıl diger sınavlardada hayatımızı kısacık bı sureye neden baglı tutuyor bu meb deden karın agrısı!!ailelerimizinde hocalarımızında ve en onemlısı butun sene boyunca baskı altında kalıp sabahlara kadar ders calısmak zorunda kalan biz öğrencilerin emeklerine yazık degilmi??ben bu sene sbs den her ne kadar alabilecegim en iyi puanı alsamda sınavın gercekten zor oldugunu dusunuyorum. .mat zaten adeta bize giren bir kazıktı.8 boşla optiği ellerine verdim gözetmen hocanın.o benım gozume baktı ben onun gozune baktım.anlamıyorum dogrusu bızmı sbs ye girdik o mu bıze gırdı!!!!
 • dörtyol

  20 Nisan 2014, Pazar

  siz tek sbseye girdiniz ama biz 2014 te gireceğimiz sınav nasıl olacak onu bile bilmiyoruz 6 tane sınava girebiliriz sizinkide çok zordur ama biz daha çok sınava gireceğiz ne güzel tek sbeseye girip puanı alıp liseye gidiliyordu ama şimdi hem yıl sonu notu hemde aldığımız puanla hesaplanacak bence eski sbse daha iyiydi eski sbse geri gelse iyi olur.
 • hasancan

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar lütfen yardım edin ben 4.18 yüzdelikle 2.76 lık veya 3.41 lik bir liseye girebilirmiyim
 • Esma

  20 Nisan 2014, Pazar

  HAKKIMI ALICAM MEB
 • rufina

  20 Nisan 2014, Pazar

  bi sinavla haytimizi resmen mahvettiniz ilk defa girdik bu sinava ve neyle karsilastik hayir ozel okullara dersanelere gitmeyenlerin ne sucu var
 • emriye

  20 Nisan 2014, Pazar

  HAYATIMIN EN ZOR SINAVIYDI SBS KORTUĞUM BAŞIMA GELDİ VE YÜZDELİĞİM 61
 • madur

  20 Nisan 2014, Pazar

  bende sizle aynı fikirdeyim benim oyp 457 ama istediğim liseye gidemiyorum.. 500lerin hepsi özel okul bizim ne suçumuz var o halde haksizlık tavan yapmış.. küçüklüğümüzden beri çalışalım aldığımız sonuca bak ayıp ya meb azcık insaf ya....
 • İKİLİ KOPYA MAĞDURU

  20 Nisan 2014, Pazar

  TÜRKÇEDE HAKSIZ YERE İKİLİ KOPYA İPTALİ YEDİM . BU NASIL İŞ İTİRAZ DİLEKÇESİ YAZIN ZİRAT BANKASINA 10 TL YATIRIN DEDİLER YAPTIK.FAKAT SONUÇ HALA GELMİYOR SİSTEM VE ÖĞRETMEN HATASI YÜZÜNDEN GELEÇEĞİMLE OYNANDI SONUÇ BEKLİYORUZ FAKAT BİR SONUÇ GELMESE BU İŞ MAHKEMEYE KADAR GİDİCEK BU HAKSIZLIK HAKIMIZI İSTİYORUZ ÇOK MU ŞEY İSTİYORUM HAKKIMI İSTEMEKLE??????
 • Basri

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bide MEB sayfasında son 10 yılın en basit sınavı olacak yazıyordu. Tam tersi son 10 yılın en zor sınavıydı bu Allah belanızı versin sizin.
 • ismail

  20 Nisan 2014, Pazar

  yüzdelik dilimim 13 il yüzdelik dilimi 15 yüzdelik dilimi 11 olan bir okula girebilirimiyim kontejanlar 50 arttırıldı
 • Ahmet Pınar

  20 Nisan 2014, Pazar

  28 şubatta çocuklarımızı birilerinin dayatmaları yüzünden kurban verdik şimdi de oturmamış bir eğitim sistemi yüzünden kurban vermeye devam ediyoruz.4-5 sene sıkı çalış tek bir sınavla ümitler suya düşsün...Yazık Çocuğumun psikolojisine mi yoksa kaybolan ümidine mi yanayım.MEB yetkilerine hitafen...
 • esra

  20 Nisan 2014, Pazar

  butun ozel okullarin sisirme okul notlari ile OYP puanlari sisirildi. devlet de okuyan cocuklara yazik degil mi ? Adaletten iman soz edenler cocuklarimizin emegini caldiniz!
 • İNŞ

  20 Nisan 2014, Pazar

  DALAMAN ANADOLU YADA ORTACA ANADOLUYA GİTMEYİ ÇOK İSTİYORUM PUANIM 351.109 İNŞ GİDEBİLİRİM SİZİN DUALARINIZINI ALMAK İSTERİM İNŞ SİZDE GÜZEL LİSELERE GİDERSİNİZ
 • GÜRCAN AKAĞAÇ

  20 Nisan 2014, Pazar

  BENİM OĞLUMDA SINAV SALONUNDA 1. SIRADA EN ÖNDE 0TURDUĞU HALDE TÜRKÇE TESTİNİ İKİLİ KOPYA NEDENİYLE İPTAL ETTİLER.BİLGİSAYAR AYNI SINFTA YANLIŞLARDA %90 BENZERLİK OLANLARI OTOMATİK OLARAK İPTAL EDİYORMUŞ.İLLAKİ ARKA, ÖN, YAN OLMASI GEREKMİYORMUŞ.EN ARKA ÇAPRAZ DAHİ OLASA YÜZDEYE GİRDİNMİ YANDIN.TÜRKÇEDEN 15 NET HEBA OLDU.İTİRAZIMIZI YAPACAĞIZ.FAKAT BİZİ UZUN BİR HUKUK MÜCADELESİ BEKLİYOR.
 • meb yardım et lütfen

  20 Nisan 2014, Pazar

  Lütfen yardım edin ! istediğim liseye gitmek için hep ağlayıp dua ediyorum . lütfen tavan puanları düşürülsün. bir yıl boyunca çalıştığımın emeğini aldım ama OYP herşeyi bozdu . ALLAH rızası için bir yarım edin . hepimize hakkını verin.................
 • ecem

  20 Nisan 2014, Pazar

  yüzdelikler değişecek mi????
 • SINAV

  20 Nisan 2014, Pazar

  485 puan aldım, Galatasaray istiyorum ama pek olacak gibi durmuyor, sizce tercihlere yazmalı mıyım?
 • özlem

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınavın zor oduğunu anlamak, zor dğil baksanıza yapılan yorumlara, şikayetlere ve isyanlara... birde yazılan yorumların uzunluğuna.... ve bu sınav hakksızlıktan başka bir şey değildi!insanların emekleri çabaları ümitleri hepsi boşa gitti!
 • beyzaa

  20 Nisan 2014, Pazar

  okuldan bari biraz puan gelsin bakanım lütfenn
 • öğrenciiiiiiiii

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınav çok zordu ve puanlarımız çok düşük okuldan hiç puan yok haksızlık
 • Bir ANNE!!!

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sayın yetkililer size sesleniyorum!!! benim çocuğum bütün yıl boyunca planlı programlı bir şekilde çalıştı. hedefi yüksekti ve çok güzelde puan aldı. fakat oyp sayesinde puanı epeyce düştü.bu çocuğun emeğine mi? stresine mi? üzülmeli sizce? bu kadar gayret ve çaba ne içindi acaba? şuanda çocuğumun morali sıfır diğerleri gibi."Annneciğim ben istediği bölümü okuyamayacak mıyım diyor?" bu sorunun cevabını siz veriniz !!!
 • sesimize kulak ver MEB!

  20 Nisan 2014, Pazar

  SAYIN MEB , HEM ÇALIŞMAMIZI İSTİYORSUNUZ, HEM OKUMAMIZI İSTİYORSUNUZ,HEM SBS SINAVINDA BAŞARILI OLMAMIZI İSTİYORSUNUZ, GELECEĞİMİZİ KORUMAMIZI İSTİYORSUNUZ, SONRADA BİZ BAŞARILI OLUNCA , LİSEYE GİTMEK İSTEYİNCE ÖNÜMÜZE BİRSÜRÜ ENGEL KOYUYORSUNUZ. SİZİN AMACINIZ NE? NE YAPMAK İSTİYORSUNUZ? LÜTFEN BİZİ AYDINLATIN . BİZE BİR YOL GÖSTERİN. SİZ YOKSA EVDE OTURAN BİR NESİL Mİ İSTİYORSUNUZ? İVEDİ CEVAP BEKLİYORUZ. ARZ EDERİM...
 • sesimize kulak ver MEB!

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben hangi liseye gideceğim şimdi? yetkililere soruyorum. benim emeklerimin sonucu nerede? o zaman niçin yaptınız bu sbs sınavını? 2 ) o zaman okulda olduğumuz sınavlardan aldığımız puan ortalamasına göre tercih yapsaydık. şimdi ben ve benim gibi olan arkadaşlarım ne yapacak? bu kadar strese , emeğe yazık olmadı mı şimdi? çoğunluğu devlet okulunda okuyan bizim gibi ailelerin çocukları ülkesine hizmet etmek için okumasın mı? siz bizim yerimizde olsanız hakkınızı helal eder misiniz? "Haydi Kızlar Okula" ???
 • sesimize kulak ver MEB!

  20 Nisan 2014, Pazar

  1 ) Ben bunca zaman özel dershane,kurs vs gitmeden kendi çabalarım sonucu 1 yıl boyunca gece-gündüz olmak üzere ful çalışan bir öğrenciyim.buna bağlı olarak beklentim de ailem ve benim tabii ki de yüksekti.ta ki düne kadar. sbs puanım iyi olmasına rağmen(404.708) oyp sayesinde 314.239 oldu.
 • EDA

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sınav gerçekten zordu sınav kitapçığını kontrol ettiğimde bu kadar yanlışım yoktu ama SBS sınav sonuçlarında daha çok gösteriyor ve boşlarım olduğu halde boşu göstermeyip yanlış gösteriyor çok çalıştık 9 ay boyunca bence tekrardan değerlendirilmeli denemelerden en fazla 10 yanlışım çıkardı ama sbsde daha fazla çıktı
 • Aylin

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bi sene boyunca başımı dersten kaldırmadım 50 tane test kitabı bitirdim ama karşılığını veremedik sizin sayesinde . Ben SBS puanımla istediğim liseye girebiliyoken OYP nerden çıktı şimdi meslek lisesine bile giremiyorum . Geleceğimizin hesabını kim vericek , nasıl bi sınav sistemi bunca öğrencinin hakkını yediniz vicdanınız rahat mı ? gece rahat uyuyabiliyomusunuz . Haram olsun . 700 lük sistemi çıkarttınız bütün hayallerimiz suya düştü . Özel okula gitmeyenlerin suçu ne ki ? Hani devlet okuluyla özel okulun farkı yoktu aynı eğitim sistemiydi ? Biz özel okula gitmiyoruz diye güzel meslek sahibi olmaya hakkımız yok mu ?
 • mağdur

  20 Nisan 2014, Pazar

  sbs puanım 416 oyp ise 329.24 okul puanı keşke olmasaydı koleje gitmeyenlerin ne suçu var!
 • alperen

  20 Nisan 2014, Pazar

  benim oyp puanım 250,298 genel başarım sıram ise 750186 sbs puanım 302.915 durmum ne olur hangi liselere gidemilrim
 • meb denen insafsız bari puanları düşürde millet istediği liseye girsin
 • ruken

  20 Nisan 2014, Pazar

  ya bu kadar zor olamaz ya bize bütün bir sene boyunca kolaykolay dediler ya bu ne bari biraz okul puanlarını düşürün yaaaa lütfen
 • eski mezunlardan

  20 Nisan 2014, Pazar

  her yıl aynı soru.soruları tubitak mı hazırlamış.öyle birşey yok arkadaşlar.sorular he ryıl mebin belirlediği ekipler tarafından her ilden seçile ndelegeler tarafından hazırlanıyor.güldürmeyin yahu.
 • eski mezun

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar kimsenin emeği boşa gitmezçsıralama önemli.puanınız ne kadar düşük olursa olsun.sadece sana bana ddeğil herkese zor olur olursa.sakin olun.umarım hepiniz istediğiniz yerleri kazanırsınız dua da edin bu ramazan gününde kabul olur inşallah
 • irem

  20 Nisan 2014, Pazar

  ÖĞRETMENLERİM merhaba oyp 383,452, genel başarı 141670, genel yüzde %13,5 ,il başarı 379 ,il genel yüzde%16,97 ,hocam anadolu sağlık(hemşirelik)istiyorum.türkiyenin neresi olursa giderim.yardımlarınız için sağolun
 • adalet mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu sene sbsden full çıkaranların hepsi özel okuldan adeta sınav kolejliler için yapılmış belliki o zaman dersaneye bile gidemeyen çocuklar napsınlar onra ülkemiz kalkınamıyor eğitim düzeyi düşük bu devirde üniversite mezunları bile çöpçülük yapmak zorunda kalırken bu çocuklar anapsın
 • Biz nerdeniz?

  20 Nisan 2014, Pazar

  Çocuklarımızın 8yıl emeğinin karşılığı 120 dakikamı?Yazıklar olsun!Adında Adalet olan iktidarın gelmiş,geçmiş tüm vekilleri,idarecileri,söz hakkı olanları!Bu nasıl adalet!Hikmetinden sual olunmaz YARABBİM!Bu uygulamaları aklı-vicdani- manevi duygularını unutup,oy veren onaylayan her kim varsa;hem burada hem de ahrette öyle bir ADALET ihsan eyleki,bunlar yüzünden emeği boşa giden,geleceği bu Adaletsizler yüzünden mecburi şekillenen tüm öğrencilerin,anne-babalarının,emeği geçen herkesin ettiği haramlarını kabul eyle!Onlara dünyada ve ahrette her zaman cehennemleri ihsan eyle!öyle bilinmez dertler, hastalıklar ver ki çare bulumasınlar!
 • öznur

  20 Nisan 2014, Pazar

  o kasar ailemin ve benim emeğim vardı ki hepsini mahvettiniz. hayallerimizi duya düşürdünüz .şimdi sen söyle MEB sizin yaptığınız bu şerefsizlik adalet mi oluyor ?? sonunda amacınızı başardınız tüm öğrenciler sınav sonucundan geride hayalleriyle kaldılar. ama artık gerçekleştiremeyeceğimiz hayallerle.
 • esra balıkesir

  20 Nisan 2014, Pazar

  bütün sene başımı kitaptan kaldırmadım,30 test kitabı bitirdim denemeler çözdüm bu muydu mükaafatı , meb hakkımı sana zerre kadar helal etmiyorum yazıklar olsun
 • alican aydın

  20 Nisan 2014, Pazar

  BU SENEKI SBS SINAVI KAC UZERINDEN DEGERLENDIRILECEK YA 500 MU YOK SA 700 MU
 • Öğrenci

  20 Nisan 2014, Pazar

  Ben liseyi de geçtim artık babamın yüzüne bile bakamıyorum eğer bu sınavı önceki sınavlarla karşılaştırırsak bu devlet bana adaletten bahsetmesin.
 • SBS MAĞDURU

  20 Nisan 2014, Pazar

  1 sene boynca hayallermizi gerçekleştrebilmek için ne zorluklarla dershaneye gittik.Günlerimiz okul,dershane ders ile geçti. Ailelerimiz bizler için ne zorluklarla test kitapları aldı,dershneye gönderdi.Bu kadar insan emek harcadı.1 sene boyuca dişimizi sıktık,gayret gösterdk.Sınava girerken hayallermiz,hedeflermiz,umutlarmız vardı.Emeklerimizin karşılığını almayı beklerken sınavdan çıktıktan sonra elde edilen sonuç sadece hayal kırıklığı oldu.Hayallerimiz suya düştü. 1 yıllık emek hüsranla sonuçlandı. Sınavdan gülerek çıkmayı bekledik biz.Ağlayarak değil.Bu kadar öğrenci stresle sınav sonucunu bekliyor. Söyle şimdi MEB. Adalet mi bu ?
 • HAKSIZLIK!

  20 Nisan 2014, Pazar

  SORUYORUM MEB'E BUKADAR ÖĞRENCİNİN HAKKINI NASIL ÖDEYECEKSİN EMEĞİ BOŞA HARCANAN BİNLERCE MAĞDUR !SİZİN HİÇKİMSENİN GELECEĞİYLE OYNAMAYA HAKKINIZ YOK YETER ARTIK BİRİ DUR DESİN BU SAÇMALIĞA TÜRKİYE NEREYE GİDİYO BU EĞİTİM SİSTEMİ NEREYE GİDİYO !! HİÇKİMSENİN BİLGİSİ 2 SAAT İÇİNDE,HİÇKİMSENİN GELECEĞİ 2 SAAT İÇİNDE BELİRLENEMEZ BUNU ANLAMAYACAK KADAR GERİLEMİŞ OLAMAYIZ KINIYORUZ MEB!İ
 • Masum bir öğrenci

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sınav harbi zordu 323 aldım şimdi açıklandı ve sıralamam türkiye de 330.000 sınava 1.120.000 civarında öğrenci giriş demekki ben bu puanla yaklaşık 730.000 kişiyi geride bıraktım buna dayanarak 400 almış bir öğrenci rahatlıkla 420 lik bi liseye girebilir çünki öğrenci yok sınav herkeze zordu herkes döküldü işte bu yüzden liseler puanlarını düşürcek biraz olumlu bakın
 • eMRe

  20 Nisan 2014, Pazar

  Arkadaşlar benim hala bir umudum var matematiği iyi yaptığım için(bunu sorduklarıma kıyasla söylüyorum yoksa benimde o kadar iyi yaptığım söylenemez)puanımın yeteceğini düşünüyorum hedeflediğim lisenin taban puanı 465 inş. bu yıl puanlar düşer
 • hüseyin

  20 Nisan 2014, Pazar

  33 tane kaynak bitirdim girebileceğim tüm denemelere girdim peki tüm emeklerimin karşılığını kim verecek şimdiye kadar bir kere olsun teşekkür almadım hep takdir belgesi ve ütün başarı belgesi aldım bu muydu emeklerimin karşılığı umarım bu kadar emeklerimiz boşuna gitmez inşallahşu lise puanlarını düşürürler inşallah eğer düşürmezlerse hayallerimin hepsi boşa gidecek
 • SBS

  20 Nisan 2014, Pazar

  okulların tabab puanları ne kadar düşer tahmininiz var mı
 • Keşke zor olsaydı

  20 Nisan 2014, Pazar

  Zor soru yok, uygunsuz cevaplar, çelişkili şıklar, anlatım bozuklukları, akla, mantığa sığmayan yorumlar var. Zor soru ile seçicilik sağlanır, sıralama önemlidir diyebilirdim belki, ancak şu anda iş piyangoya dönmüş bir vaziyette. Bakıyorsunuz çok daha kapsamsız düşünen doğru cevaplamış. En tipik örnekleri tartışılan sosyal ve fen soruları. Malum internette tartışılan sorulara baktığınızda en az 10 soruda kim tutturduysa başarmış olacak. ACI OLAN ASIL BU NE YAZIK Kİ Sınav netleri iyi olan çocuklar ve veliler doğal olarak savunuyorlar ama çok rahatlıkla kendi başlarına da aynı durum gelebilirdi.
 • ALLAH BELANIZI VERSİN....

  20 Nisan 2014, Pazar

  OKADAR ÇALIŞTIM OKADAR EMEK VERDİM AMA 330 LARDA ALIYORUM ALLAH BELANIZI VERSİN LAN EMEKLERİM BOŞA GİTTİ ONCA ALDIĞIM TAKTİRLER BOŞA GİTTİ HEP AĞLIYOM BUNE YA HATİM ETTİM KURAN AMA O MEB YÜZÜNDEN HEPSİ BİZİ KOLEJE GİDEN ZENGİNLER SANDI MAL GİBİ İĞRENÇ SINIFLARDA YARIM YAMALAK EĞİTİM GÖRDÜM ONLARIN GİBİ TABLETİM YOKTU. ALLAH BELANIZI VERSİN HEP HAYALİMDİ İYİ BİYER İNŞALLAH GÜNAHINIZ BOYNUNUZA 3000 DENEME ÇÖZDÜM GÜNDE BEN ......... :(((((((( HAYALLERİM YIKILDI NE GÜZEL YABANCILAR GÜZEL LİSELRE GİDİYOR BİZ MAL GİBİ AHLAKSIZ DÜZ LİSEYE KALDIK ...
 • duygu

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben dershane ve okul sınavlarında en fazla 5 yanlış yapardım en az 480 alırdım şimdi 474 alıyorum ve hedeflediğim lise gelmiyor o kadar emeğim boşa gitti neden bu kadar zor yaptılar anlamıyorum tek çare dua etmek inşAllah herkes istediği liseye girer Allah hepimize yardımcı olsun :( Ayrıca dershaneler ve okullar sbs kolay olacak diyip diyip durdu bn onlara güvendim bu yüzdende kendime fazlasıyla güvendim artık kimseye güvenmeyecem 1 aydır acı çekiyorum yeter artık
 • eliz erdoğan

  20 Nisan 2014, Pazar

  yorumunuzu bekliyorum sevgili sbs mağdurları
 • eliz erdoğan

  20 Nisan 2014, Pazar

  sana diyecek lafım yok meb hadi diyelim bu sınavı hazırladın ne diye puanları düşürmüyorsun bügün 147 yi aricam
 • elif

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınav çok zordu.3 senedir dersaneye gidiyorm hiç bir şey yapamadım
 • Kerem

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sınav çok zordu.448 ile 458 taban puanı olan bir lise istiyorum.İnşallah olur.
 • sbs

  20 Nisan 2014, Pazar

  ya kardeşlerim kendinizi boşuna o kadar çileden cıkarmayın sınav herkese zordu
 • SBS MAĞDURU

  20 Nisan 2014, Pazar

  MEB bu sene sınav stresinden dolayı kendime gelemedim zaten.Sınavdan çıktığımdan beri de sinirlerim bozuk. Bu soruları Hangi vicdansız hazırladıysa ve hazırlanmasına izin verdiyse onu olmayan vicdanıyla baş başa bırakıyorum .
 • Öğrenci

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben son 1 yılda farkına varıp derslerine çalışan bir öğrenciyim ama öğretmenlerimin sen bu sefer başarıcaksın,bu sene iyi başlatın ii bitirdin demelerine raman son 1 yılda çevirmek imkansızmış bunu öğtendim ben çabaladım öğretmenlerim yardım etti,MEB batırdı
 • maağdurum :D

  20 Nisan 2014, Pazar

  ARKADAŞLAR ŞİMDİ BENDE ÇOK ÜZÜLDÜM . BEN NORMALDE 470 YAPIYODUM ÇOKTA İYİ SAYILMAZ AMA PANIM 420 YE DÜŞTÜ . STANDART SAPMADAN PUANINIZ YÜKSELİR. AYRICA OKULLARIN PUANI BAYA DÜŞCEK 30 PUAN KADAR YANİ SAKİN OLUN .
 • sbs mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar benim sınavımda birçok öğrenci gibi berbat geçti çok iyi hazırlanmıştım her yıl taktirle üstün başarı belgesiyle geçtim. e neoldu şimdi hayatım zehir oldu yazıklar olsun onları allaha havale edyrmmmm.
 • zehra

  20 Nisan 2014, Pazar

  itiraz edin arkadaşlar resmen benim ve sizizin hayalleriniz2012 2013de kaldı peki sonrası?...
 • z d

  20 Nisan 2014, Pazar

  meb yazıklar olsun tüm hayallerimi yıktı
 • SEBAHAT TEZCAN

  20 Nisan 2014, Pazar

  KABUS GİBİ SINAV BÜTÜN ÖĞRENCİLERE YAZIK GECE GÜNDÜZ TEST ÇÖZDÜLER EMEKLERİ BOŞA GİTTİ HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUM BENİM EŞİM İŞSİZ OLDUĞU HALDE DERSANEYE GÖNDERDİK ÇOÇUĞUM ÇOK BAŞARILI OLDUĞU HALDE KÖTÜ GEÇTİ SINAV BİTTİ AMA DERSANEYE 950TL BORCUM VAR HANGİEİNE ÜZÜLEYİM KESİNİLKLE HAKSIZLIK
 • faruk hikmet

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu kadar çocuğun moralini bozmaya,onların tatillerini zehir etmeye,gece gündüz ağlamalarına sebep olmaya ne gerek vardı?sınav gerçekten zordu kimse kolay demesin şimdi.okul puanları meb tarafından düşürülmeyecek ki.puanlar kendiliğinden otomatik olarak düşecek.yoksa birçok lise boş kalır.ama kimse üzülmesin tatilini yaşasın herkes. çünkü herkes beklenenden çok daha kötü sonuçlar aldı.ağlayanlar,bunalıma girenler...Allah herkese hayırlısını versin...
 • ayşenur

  20 Nisan 2014, Pazar

  valla 2010 2011 2012 sbs lerini çözdüğüümde sırasıyla 1 1 2 yanlışım çıkmıştı 2013 te türk 2 mat 2 fen 2 sos 0 ing 0 çıktı çanakkale fen istiodum şimdi giremiom eğer lise puanları düşerse %80 ihtimalle giriom sizce olu mu 500 e göre puanım 470 700e gre puanım 658 :(((
 • rahat

  20 Nisan 2014, Pazar

  normalde 480 470 falan alırdım ama 450 gelecek eğer puanlar 10 15 falan düşerse istediğim okula gidebilirim ki iyişallah düşer sizde üzülmeyin bence yzdelik dilimine bakın benim arkadaşım vardı 5 kere 500 çekti denemelerde ama şimdi468 geliyo puanı onun bile böyle ise genelde de kötüdür yine aynı hesaba dek geliyor moral bozmaya gerek yok bence
 • ibrahim

  20 Nisan 2014, Pazar

  buraya yazmanız fayda vermez meb e telefon açın
 • magdur

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınavın nıye bu kadar zordu anlamıyıyorum sınavdan once her cok guzeldi puanımda490 varmıstı mutluydum sınava gırdım o 2saat hayatımın en kotu saatıydıhıcbır sınavım boyle kotu gecmamıstı bunu hak edıyormuyuz acaba 9ay calısalım 2 saat butun hayatımız degısın var mı boyle sey ıstedıgım lıseye gıdemıyorum babamın hocalarımın yuzune bakamıyorum bumuydu o kadar emegınn karsılıgı
 • sbs ozurlusu

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınavdan cıkınca saatlerce agladım degermıydı ya 9 ay boyuncya dogru duzgun uyku uyuyamadım her dahada yukselırken sbsde 450 alıyırum meb butun hayalerımı caldın daha ne ıstıyorsun butun ogrencılere cektırdıgınız bu ıskence yanınıza kalmaz yarın obur gun sızın cocuklarınızda sınava gırer belkı o zaman bızı anlarsınız
 • tübitak

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar ben tübitak başkan yardımcısı kıvanç bu sbs kotu geçti biliyorum ole gerekiyordu çünkü geçen yıllarda 500 ta yapan sayısı çoktu ama bu sefer az olması için böyle yaptık üzülmeyin sbs puanları 10 15 puan düşecektir sorularınızı bekliyorum
 • en zor sınav

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınav çook zordu.son yılların en zor sınavıydı bu ne piçim iş yaaa neden bize vurdu bu sınav çok zordu ama haksızlık bu bence...
 • zehra

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınavvvvv çook zorduu yaaaaaaaa nolcak işimdi meb lütfen sınavı iptal et yaaa
 • esra

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınavvv çok zordu ya ama kendimim şöyle rahatlatıyorum benim için zorsa herkes için zordu ve sıralamada herkes aynı olcak yani MEB görcek herkes kötü olcak MEB DUY SESİMİZİ....
 • sbs zordu

  20 Nisan 2014, Pazar

  evet arkadaşlar bende sizin gibi sbs mağduruyum sbs son yılların en zor sınavıydı .evet zordu ama zorsa bence herkese zordu ve herkesin puanı çok düşük olacak MEB senden böyle bişey hiç beklemezdim kınıyorum DUY SESEİMİZİ SINAVI İPTAL Mİ EDİYON Napıyosan yap ama bişey yap
 • madur sbs öğrencisi

  20 Nisan 2014, Pazar

  her sene kolay sorarken bu sene zor sorasınız mı geldi? türkçe soruları o kadar uzundu ki yetiştirememe korkusuyla hızlı okumaya başladım.buda bni hataya sürükledi.matematik sorularına geldiğimzde ise tam bi kazıktı . bize bunu yapmaya hakkınızın olduğunu düşünmüyorum. bide arkadaşlar sbsde hatalı soru varmış.biri inkılaptan A kitapçığından inkılap sorularından 2. soru yanlışmış.diğeri almancadaymış.(soru numarasını bilmiyorum. bizi susturmalarına izin vermeyelim.
 • 2013 sbs

  20 Nisan 2014, Pazar

  Yukarıda bahsedilen sosyal sorusu kesinlikle yanlış; nitekim soru kökünde "hangisi" değil, "hangileri" diye sorulmuş. Ayrıca oğlumun fen hocası, tahminen, geçen seneki yanlışların iki katının bu seneki durumu ortaya koyacağını söyledi. Örneğin geçen sene 5 yanlışla alan yanbancı bir lise, bu sene 10 yanlışa kadar çıkabilecek. Tabii ki bu bir tahmin; herkesin dediği gibi, puanlar değil, sıralama önemli. 12 yanlışa rağmen biz de hala ümitle bekliyoruz.
 • hasan

  20 Nisan 2014, Pazar

  Her gün aynı yorumlar sadece tarih değişiyor bu ne iş?
 • madur bir öğrenci

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınavı hazırlayanda soran da vicdansız biri olmalı bu ne ya böylle sorular mı olur ? ne yapıyorsunuz siz allah aşkına bu ülkenin iyi insanları mı olmamızı istiyorsunuz yoksa hiçbir işe yaramayan öylece boş yaşayan insanlar mı olmamızı istiyorsunuz binlerce öğrencinin hayalleriyle duygularıyla oynadınız.
 • zor değildi sadece mantıksız

  20 Nisan 2014, Pazar

  sorular çok zor değildi fakat geçen yıllara göre biraz farklıydı. bazı sorular mantıksızdı. ben normalde 700 üzerinden en kötü 670 alırdım şimdi 649 alıyorum. kırıkkale fen lisesine gitmk istiyordum. gidemeyeceğim galibaa :((
 • HİLAL

  20 Nisan 2014, Pazar

  iki öğrencide tam puan alsa okullara yerleşmede bol not veren okulların öğrencileri şanslı olacak. Oysa adil bir not sistemine sahip okulların öğrencileri Türkiye'nin en yüksek puanlı liselerine yerleşemeyecek.okul notları 95'ten düşük olan öğrenci sbsde tam puan alsa da Kabataş, İstanbul gibi liselere giremezken, öğrencisine 3 yıl boyunca 100 veren okulun öğrencileri yerleşebilecek.Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan "bazı özelokullarda çift karne kullanılıyor. Yüksek notlardan oluşan gerçek olmayan karne MEB sistemine giriliyor, ikinci gerçek karne veliye veriliyor. Bu yıl pek çok çocuğa haksızlık yapılacak" dedi.
 • sevim sevim

  20 Nisan 2014, Pazar

  2004 oks çok çok zordu kızım girmişti.Onunla ağlayışlarımız hâlâ aklımda .kızım çok iyi bir öğrenci idi.biz istanbulda en iyi okulları isterken en düşük okul puanını hesapladığımızda aldığımızı gördük. ama sonuç öyle olmadı asilden sakıp sabancı anadolu lisesi geldi ve paunımızda yüksek geldi.ilk ön kayıtta kabataş erkek lisesine girdik. şimdi kızım çapa tıp fakültesi 5. sınıfı bitiriyor. bu seneki sınava oğlum girdi 1 türkçe,1 mat, 2 fen,1 sos,1 ing yanlışı yapmış.sınav gerçekten zor . kimse endişelenmesin puanlar daha yüksek gelecek. 2004 te istanbul lisesi 83 net ,kabataş erkek 80 netle aldı düşünün.
 • isyaaaaaaaaaaaaaan!!!!!!!!!!!!

  20 Nisan 2014, Pazar

  HERKESİN DERDİ AYNI.SORULAR ZORDU.BUNA BAĞLI OLARAK OKUL PUANLARI MECBUREN DÜŞÜRÜLECEK.OKULLAR BOŞ KALACAK DEĞİL.ESAS İTİRAZ EDİLMESİ GEREKEN KONU ÖZELLİKLE KOLEJLERİN ABARTILI BİR ŞEKİLDE KARNE NOTLARINI YÜKSEK TUTMASI.ÖZEL OKULLARIN DEVLET OKULLARINA GÖRE 5 İLA 15 PUAN ARALIĞINDA AVANTAJLI OLMALARIDIR.AKILLI OLALALIM.BUNA İTİRAZ EDELİM.ZATEN SBS PUANLARI HEPİMİZİN DÜŞÜK OLACAK.
 • OKUL PUANININ ETKİSİ

  20 Nisan 2014, Pazar

  SINAV ZORDU AMA HERKES AYNI SORULARI YAPTIĞINDAN BİR HAK KAYBI YADA HAKSIZLIK SÖZ KONUSU DEĞİL.ASIL ADALETSİZLİK YERLEŞTİRME PUANINA OKUL PUANIN ETKİ ETMESİ.ÖZEL OKULLAR NOTLARI ŞİŞİREREK SIRALAMADA ADALETSİZLİĞE SEBEP OLACAKTIR.YAPILAN ARAŞTIRMADA ÖRNEĞİN ( A K S A R A Y D A ) BİTİRME NOTU 100 OLAN ÖĞRENCİNİN TAMAMI KOLEJ ÖĞRENCİSİ. BİRİNİN VELİSİ MEB MÜDÜR YARYARDIMCISI.ESAS İTİRAZ EDİLMESİ GEREKEN KONU BUDUR.
 • SBS

  20 Nisan 2014, Pazar

  NOT ORTALAMASI 100 OLAN ÖĞRENCİLERİN TAMAMI ÖZEL KOLEJLERDE DEVLET OKULLARINDA İSE NOT ORTALAMASI 100 OLAN YOK YETKİLİLER BUNLARI ARAŞRIRSIN ASIL BUNA İTİRAZ ETMELİYİZ.SORULAR ZOR OLABİLİR AMA HAKSIZLIK VAR DENAMEZ ÇÜNKÜ HERKES AYNI SORULARI YAPTI , AMA NOT ANLAMAINDA ÖZEL KOLEJLER DE YAPILAN HAKSIZLIK ALANEN ORTADADIR .İTİRAZ EDERSEK İPTAL EDİLİR...
 • mrt

  20 Nisan 2014, Pazar

  bence bu kadar karamsar düşünmeyin, yüzdelik dilimlerle liselere alındığından sanırım çok fazla birşey değişmeyecek, zaten yanlış yapan epey olduğu için ümidimizi yitirmememiz lazım, yada bu şekilde 12 temmuzu beklememiz lazım ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN
 • SBS MAĞDURU NİSA

  20 Nisan 2014, Pazar

  Allah bu soruların hazırlanmasına ve seçilmesine öncülük edenlere vicdan vermiş ama onlar kullanamamışlar! Bu kadar öğrenci çalıştı çabaladı 2 saatte bütün umutlarımızı, emeklerimizi,hayallerimizi yıktınız. Sadece biz öğrencilerin değil bizim okumamız için canlarını dişlerine takıp karda kışta bizi dershaneye yollamak için çabalayan,bizden bir şeyler umut eden ailelerimizin de umutlarını kırdınız.Sizin çocuğunuz yok mu? Siz vicdansızsınız.Allah biliyor yorumları okuyup neler düşündüğünüzü.Hiç mi acımadınız? Liselerin puanlarını düşürün bir çaresine bakın!!EMEKLERİMİZ YERDE KALMASIN.
 • GürkanAvdan

  20 Nisan 2014, Pazar

  500 aldım 498 aldım 495 aldım 493 aldım eskişehir 1. si oldum 6.sı oldum 7. si oldum 13. sü oldum bu lanet sınavdan okul puanlarıyla 455 460 oluyor . Bu ne lan ! Sınav ÇOK KOLAYDI ama dikkatsizlik hatası full kolay soruları yanlış yapmışım.+
 • yiğit

  20 Nisan 2014, Pazar

  2 Türkçe , 1 Mat , 1 Fen , 1 Sosyal oöbp: 99,51
 • anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  hayatımız resmen kabusa döndü yorumlara bakıyorum herkes aynı acaba bizdemi gezi parkına insek başka türlü kimse sesimizi duymayacak çocuklarımız elden gidiyor onlarda birer taze fidan......
 • haksızlıqında böylesi

  20 Nisan 2014, Pazar

  madem bu kadar insanın ahını almak istemiyor bu meb o zaman ya lise puanları düşecek ya da ek puan çok gelecek sıav iptalı olupta bizi tekrar strese sokmasınlar lisenin puanlarını düşürüp ek puanı çok versinler.....
 • mrv

  20 Nisan 2014, Pazar

  soruların zor olması AVANTAJ.çünkü kolay soruyu herkes yapar.mesela 75 kişi kontenjanlı 480 ve üzeri alan bir fen lisesi sınav zorsa ve bu puanı gçen 40 öğrenci varsa sınırın altındaki öğrencilerden alarak boşluğu kapatacaklar sınav kolay olursa 120 kişi bu sınırı geçerse taban puanları yükselecek belkide o puanı almanıza rağmen gidemeyeceksiniz.bazı sitelerde mat vs derslerde çok zor olan soruların a ve b kitapçığından numaralarını vermişler belki de bu zor soruları yapanlar il sıralamasında çoğu kişi geçer. önemli olan İL SIRALAMANIZ...
 • isyanlardayım

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben hiç dershaneye gidemedim.Buna rağmen hep takdirle geçtim. sbsden 3gün öncesi stresten kendimi hasta ettim. kolumu kaldıracak halim yokken kazanamassam stresiyle ağlayarak ders çalıştım. sbs sabahı boğazım çok ağrıyordu, midem bulanıyordu, fısıltıyla bile konuşamaz haldeydim. Tam evden çıkacakken istiğfar ettim. Nasıl dayandım bilmiyorum. Şuan hala hastalığım üstümde hala zor konuşuyorum. Annem kızıyor bana kendini stresten hasta ettin diye bende şunu diyorum " o kadar strese değmeyecek bir sınav mıydı anne?" CEVAP VER MEB BU KADAR STRESE DEĞMEYECEK BİR SINAV MIYDI?"
 • sbs

  20 Nisan 2014, Pazar

  Emeklerimizi umutlarımızı yok eden mebe sevgiler.
 • yazıklar olsun.

  20 Nisan 2014, Pazar

  Yazıklar olsun diyorum. Bende 2002'den 2012'ye kadar sbs çıkmış sorular ve cevaplar kitabı vardı. Hepsi o kadar kolay ki. Ama gel 2013'e! Hiç acımıyormusunuz ya? yazıklar olsun hazırlayanada meb'ede!.
 • aleyna22

  20 Nisan 2014, Pazar

  Benim puanım 416 ama okulla beraber 440 oluyor berbat :( denemlerde en az 450 yapardm
 • hortum

  20 Nisan 2014, Pazar

  yapan nasıl yaptı.herkes ağlıyor.1 yanlış yapanlar 2 yapanlar 3 yapanlar uzaydanmı geldi.sınav iptal osun diyorsunuz itiraz edelim dilekçe yollayalım .isterseniz tencere,tava fi lan alın gezi parkı protestosugibi yapın olmayacak hayallerin peşinden koşarak sadece kendinizi avutup bir kaç dakika rahatlatırsınız.
 • kartal

  20 Nisan 2014, Pazar

  ilk önce tüm öğrencilere geçmiş olsun.iyisiyle ,kötüsüyle son sbs sınavınıda rafa kaldırdılar.tüm yorumları okudum.herkes kendine göre haklı.öğrencilerin ve velilerin çogu sbs 2013 zorluğundan soruların uzun oldugundan ,anlaşılamadıgından bahsediyorlar.haklılar.doğru söze ne denirki.fakat unutmamalılarki bu sınav bir sıralama sınavı.sorular herkes için aynı zorlukata ve puan degerinde.bu sınav sistemli çalışanla konuları özümseyerk anlayarak çalışanla akif rumuzlu arkadaşın yorumlarınada belirttiği öğrencileri ayıran bir sınav.olması gereken oldu
 • sbs babası

  20 Nisan 2014, Pazar

  yarın babalar günü lütfen çocuğu snava giren babalar meb in tlf la arayıp çocuklarımızın mağduriyeti ve akibeti hakkında bilgi alalım ben arayacam tüm babaların babalar günü kutlu olsun.
 • KAÇ NET YAPTINIZ

  20 Nisan 2014, Pazar

  ARKADAŞLAR HERKES KAÇ NET YAPTIĞINI YAZSIN BİR FİKRİMİZ OLSUN ?
 • SBS SONUCU VE DÜŞÜNCELERİMİZ

  20 Nisan 2014, Pazar

  SINAV SONUÇLARI AÇIKLANINCAYA KADAR KAFAYI YİYECEĞİM HERKES BİR ŞEY SÖYLÜYOR AMA KESİN BİR AÇIKLAMA YOK LÜTFEN BU KONUDA NE NEDİR BİZE BİR AÇIKLAMA YAPILSIN NE OLACAK HALİMİZ UMUDUMUZ VARMI KAÇ NETİ OLAN NE YAPAR PUANLAR DÜŞERMİ YÜKSELİRMİ KISACA AÇIKLAMA BEKLİYORUZ BİR ANADOLU LİSESİNE GİRME ŞANSIMIZ İYİ BİR OKUL İÇİN ALACAĞIMIZ PUAN NE OLMALI AĞLAMAKTAN ÜZÜLMEKTEN GÖZLERİM ŞİŞTİ 370-3980-390-400 410 YAPAN TABAN PUANI 420 OLAN 430 OLAN BİR OKULU KAZANABİLİRMİ
 • hj

  20 Nisan 2014, Pazar

  hjhgkkg
 • bayan kimbilir

  20 Nisan 2014, Pazar

  OFFF YA OLAN BİZİM HAYATIMIZA OLUYO NASIL OLSA ONLARIN UMURLARINDA DEĞİL YA madem bu son bukadar zor olmak zorundamıydı tamam madem zor bari taban puanlar biraz düşseydi ya o matematikten nefret ediyorum
 • sbs mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  hayalim istanbul erkekti...
 • yaren deniz

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınav zordu evet.bir de bunun üstüne heyecan eklenince yapabileceğim en az 10 soruyu yapamadım sürekli ağlar nereye bakarsam sbs yi görür hale geldim yüreğim kan ağlıyor birbirimize dua edelim ki herkes kalbindeki liseye gitsin.....
 • SBS

  20 Nisan 2014, Pazar

  soruları TÜBİTAK mı hazırlamış??
 • merve

  20 Nisan 2014, Pazar

  zaten merak etmeyin çogu lisesnin puanları düşecekmiş inşallah
 • irem

  20 Nisan 2014, Pazar

  Herkesin söylediği gibi sınav çok zordu. Sonuçta kolay olsa da başarılı öğrenciler kazanacak,zor olsa da. Zor olması öğrencilerin moralini bozmaktan başka bir işe yaramıyor. Zaten çocukluğumuzu aldılar, gece gündüz ders çalışmak zorunda bıraktılar bir de içimize kurt düşürüp tatilimizi mahvedecekler.Önemli olan sıralamaysa neden kolay yapmadınız?Değer miydi kolay okumak için bizlerin canını sıkmaya? GELECEĞİNİZİ ELLERİNİZLE YOK ETMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ.
 • Fün

  20 Nisan 2014, Pazar

  Allahım keşke bu kadar çalışmasaydım her sınava girdim bütün sene bir kere bile İnternet'e girmedim bitirmediğim test kitabı kalmadı bu sene aldığım en düşük not ise 500 üzerinden 473 oldu ama bu sınavda 13 yanlışım çıktı hayatımı karartan sınav Komisyonu'nu Allah'a havale ediyorum
 • mağdur

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu soruları hazırlayan komisyonu allah bildiği gibi yapsın umarım bu sınavda geçemeyen tüm çocukların ahı hazırlayanlarını tutsun ahirette onalrda sınavlardan geçemesin...cehennemin dibine düşsünler
 • SBS

  20 Nisan 2014, Pazar

  Türkçe den 4 YANLIŞ MATEMATİK 11 YANLIŞ FEN 6 YANLIŞ SOSYAL 5 YANLIŞ İNGİLİZCE 7 YANLIŞ DUYYY MEB DUYYY GÖR GÖR DE BİR DÜŞÜNÜN BAKAYIM GERÇEKTEN AMA GERÇEKTEN SİZİ KINIYORUM 2012 SBS çözdüm toplam 6 yanlış 2 boş çıktı şimdi kaç yazıkkkkkkk mebbb yazık
 • Kadıköy

  20 Nisan 2014, Pazar

  Evet şiddetle çocuklarımızın bu duruma düşürülmesini kınıyorum. Gördüğüm çocukların çoğu sınavdan sonra ağlamaklı ve ağlıyordu yazık bu çocuklara bunlar bilgisiz çocuklar değil... Ama bu kadarda zor sorular olmaz ki... YAZIKLAR OLSUN MEB...Polis Kolejini de kapatanlar sizede yazıklar olsun...Sanki Muz Cumhuriyetinde yaşıyoruz... Ben yaptım oldu...Yazıklar Olsun....Birçok gencin hayalini yıktınız...
 • bir dost

  20 Nisan 2014, Pazar

  YAA FAZLASIYLA ABARTIYORSUNUZ ÖNEMLİ OLAN SIRALAMA EĞER SİZ ÇALIŞKANSANIZ BU SINAVDADA KÖTÜ ALMAZSINIZ HERALDE KÖTÜ ALDIYSANIZDA YANİ SUÇU BAŞKALARINDA ARAMAYNNN
 • şaşırdım

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bir ağaca onbin kişi yürüdü.Çocuklarımız için ise tek yaptığımız burda boş boş konuşmak.Meb in şikayet hattını kaçınız aradı arkadaşlar. KORKMAYIN BU HAKKI MEB size verdi.arayın lütfen sizde arayın tereddüt bile etmeyin.DOĞAYI SEVERİM.SEVENİDE DESTEKLERİM.Ama çocuklarımız söz konusu oluyorsa ağaçlara sahip çıkanlar refarandum kazanıyorsa sesi duyanlar var demek umutsuz olmayın hemen şimdi arayın tek yapmamız gereken birlik olmak.Yakarak yıkarak değil mebin bize verdiği tlfon hattıyla duyurun sesinizi
 • ...

  20 Nisan 2014, Pazar

  inanmıyorum ya sınav o kadar zorduki sürekli takdir alan bir öğrencıyım tum emeklerım bir sınavda kül oldu yazıklar olsun böyle bi sisteme!
 • :(

  20 Nisan 2014, Pazar

  tüm sene o kadar çalıştım ki keşke kendimi bu kadar yormasaymışım boşa çalışmışım çözemedim o soruları meb'e teşekkür ediyoruz hayatımızı karartınız
 • mağdur

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu sınavla hayalleri yıkan komisyonun emeği geçen herkesin allah belasını versin... umarım vicdanlı biri mahkemeye vererek onları süründürür...
 • anneeeeee

  20 Nisan 2014, Pazar

  yzıklar olsun böyle sisteme çocuklarımız hayatını 2 saate bağlayıp nerde ne kadar kazık soru varsa onu soran sisteme yazıklar olsun........
 • elif

  20 Nisan 2014, Pazar

  çok merak ediyorum meb bu kadar zor hazırlayıp 1 milyon 300 bin öğrencinin tatilini zehir edince mutlu mu oldu?
 • sbs mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  Böyle sınav yaparak öğrencilerin başarılarını falan mı arttırmayı düşünüyosunuz çok merak ediyorum. Ortaokul öğrencilerini bu kadar zorlayamazsınız. Gece gündüz demeden çalıştım çalıştığımın karşılığını almadığımı düşünüyorum. Hayatımızı tek sınava bağladınız sesimizi çıkarmadık. Kolejlere çalıştınız ona da sustuk, sınavı zor yaptınız artık bir durun. Bütün umutlarımızı, hayallerimizi kırdınız, yok ettiniz. Yeni nesil okusun diyorsunuz çok beklersiniz çok! MEB seni sadece esefle kınıyorum...
 • ...

  20 Nisan 2014, Pazar

  Soruları tubitak hazırlamış.Tubitak soruları hazırlarken meb ne yapıyordu.Biz onlara yan gelip yatsınlar diyemi para ödüyoruz.Hepimizin verdiği vergilerle onlara koruma,özel araba ve ayrıca maaş imkanı sağlıyoruz.Ama MEB'e gidip bakanla görüşmek isteyen insanlar geri çevriliyor.Ayrıca bakanlık bir açıklama bile yapmıyor.Kendi ülkesine hizmet için o makamda olan insanlar parmaklarını bile kıpırdatmıyor.Buradan bakanımıza sesleniyorum.Bir ülkede eğitim yoksa o ülke yoktur.Çünkü o ülkenin geleceği eğitimde saklıdır!!!
 • manisa salihli

  20 Nisan 2014, Pazar

  Meerhaba değerli arkadaşlar ben maisa salihliden yazıyorum benim kızım da sınava girdi bir çoğunuzun yorumlarını okudum SİZE KATILIYORUM İNŞALLAH MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BU YORUMLARI OKUR.NİYE ÖNCEKİ SENELERDE ÜÇ DEFA SBS OLUYOR DA ŞİMDİ BİRE DÜŞÜRDÜLER BİRDE ONCA SORULARI ZOR HAZIRLAMIŞLAR.MEB BU ÇOCUKLARIN HAKKINI YİYYORSUNUZ SİZ ÇOCUKLARIN GELECEĞİ İLE OYNUYOSUNUZ DİYECEK BAŞKA BİŞEY YOK.
 • sbs mağduru AİLE

  20 Nisan 2014, Pazar

  MEB dersaneleri kaldırabilmeyi kolaylaştırmak amacıyla sübyanları kullanarak emellerine ulaşmaya çalışma gayretini takdire şayan buluyorum.Allah kimsenin hakkını kimsede bırakmaz bu dünya bir günlük değil er yada geç Allah sorar hesabını bu dünyada ummadığınız bir zamanda.......
 • yazık

  20 Nisan 2014, Pazar

  Kızımın okulunda(devlet okulu) bazı derslerde,işlenmeden geçen konular vardı !! verdiğiniz eğitimin seviyesi ortada, nasıl oluyorda kolej seviyesinde sınav yapıyosunuz!!1yazık bu çocuklara...
 • ayşe

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınavın seviyesi dahiler içindi,yazık emek vermiş bir çok günahsızın ahını aldılar!!!
 • elçin

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar şimdi yazacaklarıma sinirlenebilirsiniz ama gerçekten böyle sormaları dah iyi oldu geçen sene 1000'e yakın 500 çıktı diye duydum-ne kadar doğru bilmem- şimdi ise 20'yi geçmez diyeceğim oki eleyici soruların fazla olması daha iyi oldu fakat meb kitapları sorulara uygun mu işte o tartışılır
 • yazık çok yazık

  20 Nisan 2014, Pazar

  13 haziran perşembe günü yorum yazanlardan hakan'a sesleniyorum.sanırım sen ruh hastasısın.unutma güzelik bir sivilceyle, zenginlik bir kıvılcımla gider.o çok güvendiğin baba parası, işyerleri gözünün önünde yok olur.ama iyi bir okuldan alan diploma sana her yerde iş sağlar.en ünlü hükümdarların bile önünde diz çöktükleri(çökmek zorunda kaldıkları)iki şeyden biri BİLGİdir.fen lisesi mezunu adamı yanında paran olduğu için değil onun BİLGİsine ihtiyacın olduğu için çalıştıracaksın.çünkü sende BİLGİ yok:)
 • sbs mağduru özcan kaya

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu sbs'yi hazırlayanlar kendileri full çekebilirler mi acaba ?çok merak ediyorum
 • lanet olsun

  20 Nisan 2014, Pazar

  Kızımın benim ve annesinin yaşadığı buı hüsranı bize yaşatanların allahı yok.Dersanede aldığı puanlar gayet iyi fakat sbs den çıkacak sonuç 350 civarı.Kızım her dönem taktirlik bir çocuk.Yazık değil mi bu yaşta bir çocuğa çektirilen eziyete.Yazıklar olsun emeği geçen herrrrrkese devletime .....
 • meryem

  20 Nisan 2014, Pazar

  ona buna degil de en çok ailem için üzülüyorum bana o kadar emek verdiler ama ben bu meb yüzünden onların yüzüne bakmaktan utanıyorum artık
 • fadime asiltürk

  20 Nisan 2014, Pazar

  hey bu soruları hazırlayanlar önce hazırladığınız okul kitaplarınız beliirleyici sorular alıştırmalar varm? ? siz okullarda çocuklarımıza nasıl bir eğitim sundunuzki karşılığında seçilmişler arıyorsunuz seçilmiş uzmanlar A KİTAPCIĞI TÜRKÇE 23 SORU C ŞIKKI AYNEN ŞU(SIRALI CÜMLELERİ BİRBİRİNDEN AYIRMAK İÇİN) burdaki(CÜMLE )değil doğru su (KELİME) olacak siz önce kendi türkcenizi iyileştirin bence milyonlarca yavrunun vebalini aldınız yazıklar olsun diyorum her zamanki gibi adaletsizlik kazandı alkışlıyorum meb. türkiyedeki bütün oklular seçilmiş okul ya onun için seçilmiş soru hazırlamışlar uzmanlarımız
 • 2013 sbs

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu ne biçim sınav bn hayatımda bu kadar zor snv görmedim liselerin taban puanları düşsün meb lütfen
 • birşeyyler yapın nolurrr

  20 Nisan 2014, Pazar

  ya siz nası insanlarsınız böyle bi sınav olurmu biz çok çalıştık gece 5 te kalktımda çalıştım bben bu muydu emeklerimizin karşılığı ne vardı biraz kolay sorsaydınız okuldaki sınavlardan 380 alırken bunsan 260 alıyorum ya ben çokk çalıştım evimizin huzuru gitti bu yaz zehir olcak bize insanları üzmek sizi sevindiriyormu? liselerin puanlarını 100 puasn düşürün yada okul puanlarını çok verin ben battım yadımcı olun nolurrrr :( ama birşeyler yapın herkesin sınavı çk kötü geçmiş zaten benim puanım anadolu liselerini tutarkan şimdi düz liseyi bile zor tutuyor emeklerimiz bumuydu
 • bu nasıl SBS ?

  20 Nisan 2014, Pazar

  öğrencilerin psikolojilerini bozmak için mi yapıldı bu sınav eğer amaç oysa başardılar ne hayallerle başladığım yıla sonuç olarak bu mu olmalıydı ? 400 ü geçen seviniyor bu nasıl sorumluluk ? baştan bilseydim böyle bi sınav olacağını canımı dişime takıp çalışmazdım boş yere ! gördüğümüz çoğu konu yoktu sınavda ! bu nasıl türkçe soruları ? bi de çıkmış ygs ye ön hazırlık için yaptık diyor ygs öğrencisine benzer bi halimiz mi var ? hele matematiğini hiçbir kaynakda görmediğim soru şekkilleri ! ya okul müfredatına ne demeli kimikopya çekiyor kimi yatarak bütün derlerden geçiyor bu mu adalet yapmayı ? İNSAF ...
 • Gül

  20 Nisan 2014, Pazar

  Dershaneleri daha kolay kapatabilmek için mi SBS soruları bu kadar zordu.
 • veli anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  Okullarda böyle soruları çözmek için eğitim verdiler de bizim çocuklarımız almadı.Hangi ders kitabında SBS sorularına benzer sorular var,gören varsa örnek göstersin.
 • anne-baba

  20 Nisan 2014, Pazar

  Soruları hazırlayan öçlme ve değerlendirme uzmanları hatalı soru hazırlıyorlarsa,14 yaşındaki çocuklardan ne bekleyebiliriz.MEB' hatalı sorular ile ilgili bir an önce açıklama bekliyoruz.
 • SBS MAĞDURU NİSA

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sınavı zor sorup hayallerimizi , emeklerimizi , umutlarımızı kırdınız. Milli eğitim bakanlığı ve BİMER şimdi de telefonları açmıyor ! KINIYORUZ !!!!!!!!
 • ErKaN

  20 Nisan 2014, Pazar

  MERHABA BEYLER BENDE SBS YE GİREN BİR ÖGRENCİYİM SORULARIM VAR LÜTFEN BİLENLER CEVAPLAYABİLİRMİ. 1. SBS 700 PUAN ÜZERİNDEN HESAPLANACAK İSE LİSELERİN PUANIDA ARTIYOR DEMİ 2. EGER SBS SINAVINDAN BİR LİSE TUTMAZSA VE DİPLOMAYLADA GİREMESSEN NASIL OLCAK MESLEK LİSESİNE NASIL GİDECEK Bİ DİLEKÇE MESELESİ DUYDUM ÖYLEMİ OLCAK. LÜTFEN SORULARIN CEVAPLARINI ALABİLİRMİYİM :(
 • meb'in kurbanı

  20 Nisan 2014, Pazar

  sevgili meb; öncelikle teşekkürlerimi sunarım emeğimizi boşa çıkardığın için.. daha önceki sbs de kolay sormayı biliyosun..bize gelince çözemeyeceğn soruları sordun.sizi kınıyoruz..zor SORUP moralimizi düşürdünüz..hemde Türkiye'nin eğitim seviyesi de düşecek..lisenin puanlarını düşü-rün ya da baştan sınav yapın..ben bu dönemi 485 le kapattım siz böyle sörunca puanm düstü.emeğimiz boşa gitti sizin yüzünüzden tatilim kötü geçecek ..çok çalışmasaydm bu kadar üzülmezdm..çalışmamın karşılığını alamadım sayenizde...öğrencileri hırpalamaktan başka amacın yokk.çözüm yolu bulmanı İSTİYORUZZ ..........
 • MEB'İN KURBANI

  20 Nisan 2014, Pazar

  sevgili meb; öncelikle teşekkürlerimi sunarım emeğimizi boşa çıkardığın için.. .daha önceki sbs de kolay sormayı biliyosun..bize gelince çözemeyeceğn soruları sordun.sizi kınıyoruz..zor SORUP moralimizi düşürdünüz..hemde Türkiye'nin eğitim seviyesi de düşecek..lisenin puanlarını düşü-rün ya da baştan sınav yapın..ben bu dönemi 485 le kapattım siz böyle sörunca puanm düstü.emeğimiz boşa gitti sizin yüzünüzden tatilim kötü geçecek ..çok çalışmasaydm bu kadar üzülmezdm..çalışmamın karşılığını alamadım sayenizde...öğrencileri hırpalamaktan başka amacın yokk.çözüm yolu bulmanı İSTİYORUZZ ..........
 • sbs babası

  20 Nisan 2014, Pazar

  kızım çok zor durumda bunalıma girdi lütfen yetkililere sesleniyorum çıkıp bir açıklama yapsınlar.ayrıca yanlış sorular var cevaplarını düzeltsinler.lütfen rica ediyorum MEB. sesimizi duy bu çocuklar bu ülkenin evlatları......
 • gözüyaşlı omma

  20 Nisan 2014, Pazar

  kızımın sınav sonrası akıtıgıgözyaşını ununtamıyorumçocuklarımızın emegini hayellerini yıktınız bu sınavı hazırlayanları allaha havale ediyorum .
 • öğrenci

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu soruları hazırlayanların vicdanı yok mu? geçen yılların sbs sorularına baktılar mı acaba bu soruları hazırlarken?haksızlık yapıldı bence.emeklerim inşallah boşa gitmez fen lisesini istiyorum ama sınavda o soruları gördükten sonra bütün moralim bitti.sınavı zor bitirdim.
 • merhamet.

  20 Nisan 2014, Pazar

  herkes haklı herkes doğru söylüyor. ancak elimizden tek gelen devletin ve devlete bağlı kurumların emirlerine itaat etmek.sbsnin gezi parkı olaylarına denk gelmesi büyük şanssızlık. evlatlarımızın,kardeşlerimizin,akrabalarımızın,komşularımızın... herkesin ortak kanısı sınavın zorluğu ben lise 3teyim kardeşim girdi sınava ve o gün bu gündür ağzını bıçak açmıyo onu bu hale sokanlar,küçücük çocukların geleceğinin,mutluluğunun önüne set çekenler utansın .. kendi çocuklarını Amerikalarda okutanlar türk okullarında okuyan çocuklardan ne istedinizzz.. Allah merhamet duygusu versin ne diyimm...
 • sbs girdi

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınavda en kötü yere oturtturdular beni bu 1. sona ben kaldım 1kişi kalınmıyormuş diye sınav bitimine 15 dk kala elimden aldılar kağıdı bu 2. sınav acayip kazıktı allah belanızı versin meb gibi tübitak'ında amk şimdi bak ağzımı bozmak istemiyorum 3. 450 aldığım denemelerden 370 alıyorum.. hayır intihar etmeyi bile düşündüm yani aileme daha kaç puan alacağaımı dahi söyleyemedim
 • ANAFEN ÖĞRENCİLERİ ADINA

  20 Nisan 2014, Pazar

  katiliyorum arkadaşlar sbs çok zordu ben ki serhat anafende özel derece grubundaki kız şimdi 10 yanlış 5 boşla hayatımı kaydırdım ya meb dururken niye TÜBİTAK hazırlarkı SINAVIN İPTALİNİ İSTİYORUM
 • filiz

  20 Nisan 2014, Pazar

  benim kızımda sbs magduru bizde tabiki.kafayı yedik üzüntüden okul puanları düşürülsün epeyce yada çocuklara ekstra puan eklensin en az 100 puan çünkü tam puan alan yok zaten böylelikle tam puanda alanlar olucaktır çünkü gerçekten çok kötü bi sınavdı emeklerimize ve çocukların emeklerine günah birazcık vicdanınız varsa tekrar bi yapılandırma yaparsınız unutmayın hepimizin evladı var allah kimsenin evladını üzmesin .
 • Hakan

  20 Nisan 2014, Pazar

  Tüm veliler hepiniz kafayı yemişsiniz. Çocuklarınızı fen lisesine gönderin daha çok çalıştırın ben patron olucam sizin çocuklarınızı işyerimde çalıştırıcam nasıl olsa eşşek gibi çalışmaya alışkın olacaklarından zorluk çekmicekler bakın daha doru yazmayı bile beceremiyom. Kölem olucaksınız. AAA pardon yazım hataları yapmışım.
 • HERŞEYİ BİLİR

  20 Nisan 2014, Pazar

  DERSANEDEN 400-439 ALAN ÇOCUK 350 ALMA DURUMUNDA PUANLAR DÜŞÜRÜLMELİ
 • yazık çok yazık

  20 Nisan 2014, Pazar

  kızım sınavdan çıktı, hüngür hüngür ağlıyor.matematikten aşırı zorlanmış.çok ders çalıştı.iki yıldır dersane desteğiyle, ingilizce kursuyla perişan oldu.çocukluğumdan beri MEB'in deneme tahtası uygulamalarını eziyetlerini görmekten bıktım.yıllardır liselerde öğretmenlik yapıyorum.MEBzede olan çocukları hep görüyordum.şimdi de ben ve kızım MEBzede olduk.eee Allah büyük...hesap günü gelecek.bunca insanın ahını almak neymiş görecekler.hoş bunları takacak kimse yok.biz kendi çapımızda ancak içimizi döküp MEBzede dayanışması yapıyoruz.
 • üzgün anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  Merhaba değerli veliler ve sevgili öğrenciler yorumlarnızı okudum hepinize katılıyorum ama kim duyar sesimizi gezi parkı olayları varken kim duyar çocuklarımızı ne yapılması gerekiyorsa yapalım yürüyüşse yürüyüş tepkimizi gösterelim çocuklarımızın vebalini çekecekler hiç bir ah yerde kalmaz şerin peşinde hayırdır inşallah Allah yardımcımız olsun berbat bi sistem eğitimde bu kadar değişiklik olmazki kopay olarak kullanılıyor çocuklarmız sadece bizim canımız yanıyor 3 yıllık emek zaten soruların zorluğu yanlışa sürekledi çocuklarmızı yazık yazık bu SİSTEME......
 • sbs annesi

  20 Nisan 2014, Pazar

  sayın milli eğitim bakanı; bilmiyorum bu kadar yorumu teşrif eder okurmusunuz ama zannetmiyorum, ben de sbs annesiyim kızım 1 sene boyu denemelerde en fazla 3-4 yanlışla çıkarken sbs de iyi bir anadolu lisesi hedeflerken sınav çıkışı hedefleri bitmiş ,perişan bir halde çıktı.size soruyorum amaç madem sınavı kaldırmak niye gelecek gençlerin hedefleri ile bu kadar oynayıp onları bu kadar hayal kırıklığına uğratttınız.biz de şimdi tüm diğer anneler ve yavruları gibi acaba bir anadolu lisesine girebilirmiyiz diye dua ediyoruz.yazık size ve bu soruları hazırlayanlara ....
 • eskirim

  20 Nisan 2014, Pazar

  eşim ve çocuğum sınav sonrası akşama kadar ağladı.biride çıkıp bir açıklama yapmıyor okul puanı düşecekmi düşmeyecekmi. bir işide düzgün yapın milletin ahını almayın yazıktır günahtır emeğe saygı duyun çokk kötü ağzımı bozardım da neyse.....
 • afyonkarahisar

  20 Nisan 2014, Pazar

  benim oğlumda en az bu yıl 40.000 soru çözdü özel dersler aldı 470 beklerken 435 alıyor, yardımcı kaynaklarda bu tarz sorular yok ,fakat yapacak bir şey yok eğer istediğim gibi olmazsa gittiği koleje devam ettirmeyi düşünüyorum
 • gizem

  20 Nisan 2014, Pazar

  Arkadaşlar bende SBS mağduruyum ama çok üzülmeyelim çünkü önemli olan lise değil önemli olan üniversite bakın düz liseden mezun olupta full çeken öğrenciler var o yüzden çok kafanıza takmayın..
 • Hepinizin.....

  20 Nisan 2014, Pazar

  Ulan nasıl sınav bu!İnsan kaynak kitaplardanda bakarda bir iki benzer soru sorarlar.O kadar yayından soru çözdüm ama matematik te çok az benzer soru çıktı.Ben sizin varyaaaa...
 • öğretmen baba

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bu kadar zor sorular sorup da, normal şartlarda iyi sonuçlar alabilecek çocukları sınavda psikolojik olarak yıkıp, çocukları ve ailelerini perişan edenleri Allah'a havale ediyorum. Allah onları bildiği gibi yapsın.SINAVIN İPTALİNİ İTİYORUM...
 • Fen mi olur dersiniz

  20 Nisan 2014, Pazar

  Yaaa ben sınavdan 492 alıyorum sizce fen lisesine mi gideyim anadoluya mı bir fikri olan var mı? Karar veremedim. bu arada 491 dediysem burada yazanlara bakarak puanımın 497 ye çıkacağına da kanaat getirdim.Sevgiler
 • ayşenur

  20 Nisan 2014, Pazar

  çok üzgünüm öğretmenlerimle soruları tartıştık şaşırtıcı sorular çoktu .kitap okumayan çocuklar bu soruları yapamaz çok geniş düşünmeleri gerekiyor dedi bir 2004 çok zor sormuşlar 2013 te ondan zormuş .şans bize denk geldi . 470 alıyordum iyibir lise girersin diyolardı şimdi 380 alıyorum bana lütven bir bilgi verin kafayı yiyeceğim .
 • adanalı

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben de 9.sınıfım.bizde zaten sizin sınavınızın zor olduğunu kabul ediyoruz ama 7.sınıfta bizim sınavımızı tübitak yaptı.hem siz 3 sene üst üste sbs ye girmeyi bilmezsiniz doğru biçoğunuz istediğiniz yere gidemeyeceksiniz.işiniz zor allah kolaylık versin fakat şunu da unutmayın geçen seneki sbs de şimdiki sbs den de kolay değildi
 • ghhdrv

  20 Nisan 2014, Pazar

  allah herkese hakkettiğini versin inşallah zaten liselerin puanı düşebilir inş. en azından bi sağlığa gidderiz niye zordu ya hayırlısı neyse o olsun biz dua etmeye devam edelim herşey bitmiş değil allah herkesşin yanındadr merak etmeyin
 • mağdur

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu nasıl bir sınavdır bn ve çoğu arkadasım 475 in altına düşmüyorduk fakat sbs de 400 gelirse şükredicem bu soruları hazırlayanların allah bin belasını versin gebersinler hepsinden nefret ediyorum böyle sorular varken bu sınavı kazanmak çok zor !! bu soruları hazırlayanlar çözebilecekmi son derece şüpheliyim biraz olsun avrupanın eğitim sistemini örnek alsaydınız NASA'da biz olurduk allah belanızı versin hayatımızı kaydırdınız!!!!
 • madur..

  20 Nisan 2014, Pazar

  30 35 puan lise puanları düşsün yalvarırımmm ...
 • sbs

  20 Nisan 2014, Pazar

  mamamatik 16. soru hatalı değildir açıortay yükseklik veya kenarortay olması için üçgenin ikizkenar yada eşkenar olması gerekir ama soruda çeşitkenar olacak demiş sadece kenar orta dikme olur cevap kesinlikle a
 • ben bir anneyim

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben biryerde okudum .yabancı ülkeden rehber hocaları türkiye gelmiş . türkiye tanımak için çok güzel herşey çok güzel anlata anlata bitirememişler bir sorun var demişler çocuklar bulalamışlar sadece eğitim nereye gittiysek sınav çocukların hiçbir faliyetleri yok demişler otübüse biniyoruz sınav kafeye gidiyoruz sınav evde sınav .yazık hayatları bu kadar zor demişler ..ben sokaklarda oyun oynayan çocuk yokki hepders hepders ne yapsın kızım öğretmenleri çok umutluydu şimdi ise 25 yanlış ne demekbiz ne yapalım
 • MEHMET ONUR

  20 Nisan 2014, Pazar

  MEB ALLAH belanı versin !! ya tüm sene çalıştık bu sınava tek istediim anadolu lisesiydi şimdi ise düz liseye gidebilme ihtimalim bile var umarım bu soruyu hazırlayanlar geberir şerefsizler ...
 • mücahit :)

  20 Nisan 2014, Pazar

  Yazıklar olsun sana MEB Şu milleti düşürdüğün duruma baksana. bari okul puanlarını düşürde istediğimiz liseye gidebilelim..
 • Sosyal A kitapçığı 2. soru

  20 Nisan 2014, Pazar

  Arkadaşlar, soruda bir hata yok. Dikkat ederseniz soru kökünde, "istiklal mahkemelerinde milletvekillerinin bulunması TBMM'nin hangi yetkisini kullandığını gösterir?" diyor. BU sorunun cevabı apaçık YARGI. açıklama şaşırtmak amaçlı verilmiş, buna kanacak kadar safsanız buraya SORU YANLIŞ yazarak gelmemenizi rica ediyorum.
 • sbs mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  sbs çok zordu. a kştapçığında ki sosyal dersindeki 2. soru yanlış .. hayatımda girdiğim en zor sınavdı. MEB size yalvarıyoruz ki lisenin puanlarını düşürün lütfn
 • sbs mağduru bir anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  MEB dururken TUBİTAK'ın soru hazırlaması da ne demek oluyor!!...Koskoca MEB 100 soru hazırlayamıyor mu? Bu nasıl eğitim!! Gecesini gündüzüne katan bu çocuklar ne kadar üzgün ne kadar mağdur görmüyor musunuz?
 • ALLAH BELANI VERSİN SBS EĞİTİM

  20 Nisan 2014, Pazar

  ARKADAŞLAR BEN DE SBS MAĞDURLARINDAN BİRİYİM SİTEDEKİ TÜM YORUMLARI TEKER TEKER OKUDUM VE BİR ÇOK DERSHANENİN MÜDÜRÜYLE ÖZEL OLARAK GÖRÜŞTÜM SONUÇ ORTADA SINAV ZORSA HERKESE,HEPİMİZE ZOR ZATEN ÖNÜMÜZDE OLAN SACMA SAPAN BİR EĞİTİM SİSTEMİ VAR O KONUYA HİÇ GİRMİYORUM BİLE. BEN DE DERSHANEDE 470-495 ALIYORDUM ÖNCEKİ YILLARIN SORULARINI ÇÖZDÜM EN FAZLA 3 YANILIŞIM ÇIKIYORDU FAKAT BU SINAV TAM BİR FELAKET. 16 YANILŞ 3 BOŞUM VAR.ŞOK OLDUM YA.ŞAKA GİBİYDİ.SINAV HERKESE ZOR OLDUĞU İÇİN YÜZDELİK DİLİMLERİNİZE BAKIN YÜZDELİK DİLİM DE SINAVA GİRENLERİN YÜZDE KAÇININ SİZDEN İYİ OLDUGU,YANİ SIRALAMANIZLANET OLSUN BÖYLE SİSTEME!!
 • ÖMER FURKAN KILIÇ

  20 Nisan 2014, Pazar

  ARKADAŞLAR LÜTFEN SÖYLEYİN 455 OYP İLE 473 LÜK LİSEYE GİDEBİLİR MİYİM LÜTFEEEN SÖYLEYİİİİİİİN
 • Necmiye

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bu kadar da olMaz MEB madem sorular kolej seviyesindeydi sayın (!) MEB sende devlet okullarını kolej seviyesinde yapman lazım bizlere inkılap dersinde halkcilik ilkesini öğretmeye kalktın peki neden uygulamiyorsun nerde eşitlik Koleji'yi cocuklar yaparken bizim gibi ogrencilerin yapamaması sence ne kadar adaletli buna kesinlikle bir care bulmak zorundasınız
 • Kınıyoruzzz!

  20 Nisan 2014, Pazar

  Ben dersaneye bile gitmiyorum dersaneye gidecek durumu olan var olmayan var. Biraz anlayışlı ol MEB biz o kadar çalıştık ben 600ün altına daha düşmedim ama şimdi 100 soruda toplam 25 yanlışım var. Matematik çok zordu ya liselerin puanları düşsün ya da sınav iptal edilsin. Bizim geleceğimizi karartmaya hakkınız yokk. MEBB.
 • öğretmen bir baba

  20 Nisan 2014, Pazar

  benim oğlumda sınava heyecanla hazırlananlardan. sınavdaki soruların benzerleri eğer denemelerde çıkmış olsaydı 7-8 yanlış yapardı.ama insanın en güçsüz olduğu yerde duaların gücü yadsınamaz.bol bol dua ederek çocuğumuza manevi destek verdik ve 2 yanlış 1 boş ile bu maratonu tamamladık hamd olsun. ama öğretmen arkadaşlarımın çocuklarının netlerinin düşük olduğunu duyunca gerçekten üzüldüm onlar adına. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • nermin

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben bir anneyim. sınav çok zordu. Madem son kez yapıyorsunuz bu sınavı neden bu kadar zor. sınavın iptal edilmesini istiyoruz.
 • hatalı soru

  20 Nisan 2014, Pazar

  SOSYSL A KİTAPÇIĞI 2.SORU ÖNCE VATANA İHANET KANUNUNUN ÇIKARILMASI HATIRLATIYOR(BU YASAMA GÖREVİDİR) SONRA İSTİKLAL MAHKEMESİNDE MİLLETVEKİLLERİNİN ÜYELİK YAPTIĞI BELİRTİLİYOR (BU KISMI YARGI GÖREVİDİR)PARÇAYA GÖRE BUNUN CEVABI SADECE YARGI OLAMAZ.NE YAZIKKİ KİMSE BU AYRINTIYI GÖREMİYOR..DERHAL İPTAL EDİLMELİ. KANUNUN ÇIKARILMASINDAN BAHSEDİLMESE O ZAMAN SADECE YARGI GÖREVİ KABUL EDİLEBİLİR.
 • Alp

  20 Nisan 2014, Pazar

  Adileeeerrrrrrrrrrrrrr bu kadar zor sınav yapılır mı !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  MEB E SESLENİYORUM..SBS SINAVINDA HAZIRLANAN SORULARI SENİN OKULLARDAKİ ÖĞRETMENLERİN DAHİ ÇÖZEMİYORKEN BU TARZ MATEMATİK SORULARININ HİÇBİR OKULDA VE DERSHANEDE EĞİTİMİ VERİLMEDİ GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATIP ÇOK GÜVENLE GİRDİĞİMİZ SINAVDAN ÇOCUĞUM AĞLAYARAK ÇIKTI BU ÜRKÜTÜCÜ ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİNİ BOZAN SORU KARMAŞASI YÜZÜNDEN AİLECEK PERİŞAN OLDUK HEDEFİMİZİN ALTINA DÜŞTÜK LÜTFEN BU YAVRULARI ZOR DURUMDAN OKUL PUANLARINI DÜŞÜREREK KURTARIN İNSAF VE VİCDANINIZ VARSAAAAAA
 • serpil

  20 Nisan 2014, Pazar

  GARİBANIN ÇOCUKLARI OKUMASIN DİYEMİ HAZIRLADINIZ BU SORULARI 6 YILDIR SBS YE HAZIRLANIYOR DERSANEYE GİTTİ ÇOCUĞUM SONUÇ MALESF ÇOK KÖTÜ FEN LİSESİ HAYAL EDERKEN ANADOLU LİSESİNE GİREMİYCEK BARİ OKULLAR PUANLARINI DÜŞÜRSÜNLER.....
 • Kenan

  20 Nisan 2014, Pazar

  Yaa canım kardeşlerim arkadaşlarım siz de bir tuhafsınız. Puanları düşürün falan filan. Geçen sene 10.000 inci puan 480 almıştır bu sene 460 alır. Geçen yılın 10.000 incisi nereye girdiyse bu sene de oraya girer. Yani geçen sene 480 ile Akhisar fen lisesine girdiysen bu sene de 460 ile girersin. Kimse puanı düşürmek kaldırmak gibi bir yetkinliğe sahip değil. O senin kaçıncı oluğuna bağlı.
 • Marslan

  20 Nisan 2014, Pazar

  Ey millet bu kadar paniğe gerek yok. Bu liseler boş kalmayacak, uzaydanda öğrenci gelmeyecek. Sizler okuyacaksınız. Tamam sorular çok zordu. Benimde çocuğum denemelerden 6-7 yanlış yaparken şimdi 12 yalnış 1 boşu var. Ama unutmayın ki bu sınav sıralama sınavıdır. Ya daha az netlerle geçen senelerden daha yüksek puanlar alınacak. Yada okulların taban puanları düşecek. 90 Netin üzeri süper başarıdır. 80 netin üzeri Süpere yakın başarıdır. 70 net ve üzeri Başarıdır. Bunlar İyi okullara yerleşir. 60 Net de ve üzeride başarılı sayılır ve orta seviyelerdeki anadolu-sağlık meslek - İHL -vb. liselere yerleşirler inşallah.
 • emriye

  20 Nisan 2014, Pazar

  sorular çok zordu ben bukadar zor olucağını beklemezdim ne diyim gercekte bizi hiç düşünmediniz gecelere kadar ders calıştık ve dualar ettik ama siz bu sene türkçe sorularını kolej düzeyinde yapmışsınız tek dileyimiz iyi bir lise kazanmaktı soruları hazırlayanlara hakımı helal etmiyorum biz calışalım dokuz ay ve iki saat bizim geleceğimizi yıksın adaletmi bu ya gece rahat uyuyabiliyor musnuz? bikerede bizim yerimize koyun kendizi şimdi sizden tek dileğim liselerin puanlarını düşürmeniz bekliyoruz zate düşmese okadar genç hayelerine ulaşamıycak bunun suçlusuda sizsiniz.Gelecek zamanda rat yaşamak isteyen büyüklere bu hayel olucak
 • Kenan

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sınav basitti diyen salaklar çıkıyor arada. Kardeşim sen 100 net yaptıysan bile önceki sene sorularında bu 100 neti 60 dakikada yapıyordun bu sene ise zor yetiştirdin. Kabul et bu da soruların zor olduğunu gösterir. Sen bunu dahi anlamayacak kadar bilimden ve kendi akranlarından uzaksın. Ben sana 100 net yapamazsın demedim, ben sana adam olamazsın dedim.
 • ben bir anneyim

  20 Nisan 2014, Pazar

  o kadar üzgünüm ki üzüntümü bir cümle haline getiremiyorum.çocuklarımızın canı sağolsun sorular kelimenin tam anlamıyla berbat ötesi matematik batırdı bizi kızım perişan oldu psikolojisi berbat.aile olarak bizler perişan olduk dersane de dereceye giren kızım 11 yanlı 3 boş ile sınavı tamamladı 12 temmuza kadar bekleyeceğiz ama nasıl o bir ay nasıl geçecek çocuklarımız nereye yerleşecek napacaz hiç bilmiyoruz ALLAH çocuklarımızın yardımcısı olsun inşallah
 • Kenan Ertegün

  20 Nisan 2014, Pazar

  Hepinizde hayal kırıklığı ve yıllardır hazırlanılan bir sınavdan dayak yiyerek çıkmış olmanın moral bozukluğu var. Bende de var. Sınavdan çıktığımda 0-3 arası yanlışım olabileceğini düşünmüştüm ama bu kadar çeldirici şıklar arasında 8 yanlışım çıktı. 2005, 2006 ve 2007 OKS taban puanlarına baktık sınav sonuçları onlara benzer diye. Bence siz de alacağınız puanları 2005 OKS ile karşılaştırın moraliniz düzelsin biraz. 2005 OKS taban puanlarına 8-12 puan eklerseniz bu sene nereye gireceğinizi tahmin edebilirsiniz.
 • ÜMİTSİZ ANNE

  20 Nisan 2014, Pazar

  SORULARI HAZIRLAYAN TÜBİTAK TAM PUAN ALANLARI YA DİREK İŞE ALSIN YA DA ONLAR HAYATI BOYUNCA OKUDUĞU OKULLAR DA BURS VERSİN
 • ds

  20 Nisan 2014, Pazar

  asdsfgt
 • sınav mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  MEB bu nasıl sınavdır yaa!!! Normalde 480'in altına düşmeyen ben şimdi 450lerde alıcam en azından şu taban puanlarını düşürün nolursunuz yaa ACIYIN AZCIKK.
 • Veli__

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sınavın zor olması ve çeldiricili olmasının yanında çok önemli bir faktör var. Küçücük yürekleri olan yavrularımızın sınav esnasında moralleri bozulmuş ve paniklemişlerdir. Hele biraz duygusal ve kaygılı olan bu çocuklar bildikleri soruları bile yapamamışlar veya yanlış yapmışlardır. Sonuç olarak MEB bilgiyi ölçememiştir. MEB'i kınıyor ve sorumlularını ALLAH'a havale ediyorum.
 • Sbs Zede

  20 Nisan 2014, Pazar

  9 ay boyunca gecemizi gündüzümüze kattık uykumuzdan televizyonumuzdan internetimizden kestik,ders çalıştık.Şu 15 sayfalık lanet sbs'ye hazırlandık emeklerimizin hepsi boşa gitti MEB!Öğretmenlerimiz bizi çıkmış sorular basit diyerek teselli etti stresimiz yatıştı.Kimi görsem ağlıyor yazık değil mi bize emeklerimize bütün hayallerimizi yıktın Meb.Umarım okul puanlarını düşürürsünüz,9aylık emeklerimizi 2 saatte sildiğiniz için sizi kınıyorum!!
 • mebin.......

  20 Nisan 2014, Pazar

  meb allah belani versin.Igrenc bi sinavdi.Epey zordu.Herkes cok calisti ama bosa gitti.surekli dershaneye gidip calistim ama sinav bu kadar kotu olunca bi ise yaramadi.MEB I KINIYORUM
 • fatma

  20 Nisan 2014, Pazar

  çocuklarımıza 'çalışsakta çalışmasakta başaramayacağız'duygusunu ektiniz.kızım değil ders çalışmak artık okula dahi gitmek istemiyor .o kadar çalıştım da ne oldu diyor.vijdanlarınızı bu kadar insanın öğrenci velinin sesini duyun lütfen .hepimize yazık ettiniz.
 • warrrrr

  20 Nisan 2014, Pazar

  diyarbakırda şimdilik bilinen 2 tane full var
 • gamze

  20 Nisan 2014, Pazar

  istediğim liseye gidemiyorum annem beni susturmaya çalşıyo ama susmıycam.ben hep ağlıycam MEB.elbet bir gün susrım ama içimde size karşı hep bir kin taşıycam .insanda 10 gram vicdan olur.ben karda kışta dershaneye gittim ders çalşırken sabahladığımı biliyorum .sonuç istedğim liseye gidemiyorum.bunca emeğe yazık. siz bunca çocuğu ağlatıyosunuz hiçmi üzülmüyosunz gerçekten hiçmi acımıyosunuz. ben 3 senedir sağlık meslek lisesi hayalini kuruyorum.hani o giydikleri beyaz takımların içinmde hayal ettim hep kendimi.ama ben hiçbirzaman o kıyafetleri giyemiycem MEB senin yüzünden.bir sürü çocuğun hayallerini elinden aldın sağol
 • sbs mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  soruları hazırlayanlar bizi kolej öğrencisi sandı sanki.
 • ankara

  20 Nisan 2014, Pazar

  allah belasını versin bu sistemin tek sınav olduğu için kızım heyecanına yenik düştü denemeleri mükemmeldi.
 • prenses

  20 Nisan 2014, Pazar

  gerçekten zor bir sınavdı benim kızım okul birincisi ama sınavda toplam 17 yanlışı var dersane puanları 475 altına hiç düşmedi bu nasıl bir sınavdır nasıl bir sistemdir anlamadım kızımın psikolojisi çok kötü meb sesimizi duy şu çocuklarımıza acı sınavı iptal etmiyorsun bari okulların taban puanlarını düşür çocuklarımıza bu iyiliği yap .
 • serpil

  20 Nisan 2014, Pazar

  okulda öğretmenlerle beraber baktık onlarbile 3 . dakika düşündü biz ne yapmalıyız bizi üstünzekamı gördüler .yoksa kendileriyle kıyaslıyolar . bizdaha 13 yaşındayız özel okulların kapılarını açıyorsun en başarılı okullar özel olacak biz ne yapalım .470 alıyordum türkçe fuul olurdu hiç yanlış yapmazdım şimdi ise 6 yanlış nedemek sizde bizleri öğretmenleri uyaraydınız çocuklar kendinizi zorada alıştırın .hep öğretmenlerimiz kolayolur çocuklar diyodu ne kolayı lütven bizim geleceğimizle oynamayınız
 • YAKIN

  20 Nisan 2014, Pazar

  biz gelecegımiz için çoçuklar yetiştiriyoruz onları böye zor bir sınavla hayata küsmelerini müsade etmemeliyiz sevgili cocuklar hayat sadece bu sbs sınavı degıl, benımde ikiz yiğenlerim sınava gırdıler cok zor oldugunu ifade ettiler bir ıyı biri kötü PUANLARIN DÜŞMESİ VE MEB İSTİYORUZ BU KADAR KAZIK MATEMATIK SORULARINI HAZIRLIYANLARINI KINIYORUZ HAYAT GÜZEL UNUTMAYIN LUTFEN
 • Zor Mat.

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bu seneki en kötü matematik netimi çıkartan MEB'e teşekkür ediyorum.İstediğim liseye şuan gidemiyorum ama lise puanlarının düşmesini istiyorum.Çevremde hep iyiler olduğu için ailemle çok mutsuzum.Babam kazanamıcağımı söylüyo.Deliricem :s :(
 • ilayda

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben bi anneyim kaç yıldır bu sınavı bekliyorum özel dersler aldırdım ama hepsi boşuna gitti . ne yazık ki kızım ben eşim emeklerimizi meb sayesinde boşa gitti . okul puanlarının kesinlikle düşmesi lazım yoksa bir milyondan fazla çocuk psikolojik tedavi alacak .yazıklar olsun bu devletin cocukları bunlar önlerini acacakları yerde kapatıyolar ve en önemlisi eğitim sistemi bu kadar dengesiz olamamlı .
 • barış

  20 Nisan 2014, Pazar

  yanlız 9.sınıflarda buraya yok sınav çok zordu biz daha zorlandık falan demesin bu sınavın zor olduğunu dershanedeki öğretmenlerin soruların bir kısmını yanlış yaptı özellikle matematik.
 • sınav çok zordu.

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sınav cok zordu ya sosyaldede 2.soru a kitapcığı yanlış yargıda olmalıydı bu sınav iptal edilsin sıralama onemli diyorsunuz ama soruları cozemeyince kaç net yapabilirsin ki ?
 • Misafir

  20 Nisan 2014, Pazar

  Malın biri ingilizce yazmış, yorumunun anlaşılmasını istemiyorsan neden yazıyorsun, yok anlaşılmasını istiyorsan Türkçe yazarsın. amacın yalakalık belli hüso
 • kalem

  20 Nisan 2014, Pazar

  AĞLAMAYIN RUMUZU İLE YAZAN ÖĞRETMEN SENİNLE BİZİM ÇOCUKLARIMIZIN ARASINDA Bİ FARK VAR ÇOCUKLARIMIZIN ANALARI BABALARI BELLİ TERBİYELERİDE YERİNDE
 • Goodoldtimes

  20 Nisan 2014, Pazar

  Daha onceden sınava girmiş birisi olarak sınav sorularını zor bulmuyorum puanlar düşük diye üzülmeyin önemli olan Türkiye çapındaki sıralamadır 480 ve üstünü aliyorum diyen okul seneyi boş getirmeyeceğine puanı düşük olanlar üzülmesin eskiden iyi oldugunuza inanıyorsanız bu da iyi gelecektir 12 Temmuz'a kadar kolay gelsin
 • veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  soruları meb değil tübitak hazırlamış bu seneye kadar meb hazırlarken niye bu sene tübittak? yazık değilmi bu çocuklara?...ne yapılmaya çalışıldı anlamadık amaçları neydi?psikolojileri bozulmuş ümitsiz karamsar bir nesil yetiştirmekse başardılar helal olsun
 • bu günü bekleyen

  20 Nisan 2014, Pazar

  oğlumda 500 tam puan hayali vardı sınav çok iyi bence 4 yanlışımız var ama çelişkili sorulara duyarlı olunsun istiyorum matamatikten b kitabından 17.soru ve sosyalden13. cü soru çelişkili çocuklar çok üzüldüler ama yinede tam seviye belirlendiğini düşünüyorum
 • sbs magdurları

  20 Nisan 2014, Pazar

  Soruları hazırlayan efendilere iki kelime söyleme hakkımız var herhalde. Kardeşim bu soruları neye göre hazırladınız özellikle matematik sorularını hazırlayanlar. sorduğunuz soruları devlet okullarındaki öğretmen meslektaşlarınızdan kaç kişi çözebilir. bu soruları ve benzerlerini hangi devlet okulunda çözdürdünüz veya öğrettiniz acaba,bu kadar öğrenciyi ağlattınız, kafanızı yastığa koyduğunuzda vicdanınız rahatsa bilin ki özel okulların tokmağını çalan yalakalarısınız diyebiliyorum.
 • fen öğretmeni

  20 Nisan 2014, Pazar

  17 yıllık öğretmenim, bu kadar kötü geçirilen bir sınav görmedim.Çocukların kitapçıklarında gözyaşlarının izleri var.Ağlaya ağlaya test çözmüşler.bu yaşatılan travmayı 14 yaşındaki çocuklar belki atlatırlar ,ancak her sınavlarına bu korkuyla gireceklerdir. tüm bunları çocuklarımıza yaşatan MEB in sınav komisyonunun sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. bu komisyon gerçekten işin ehli mi? ,yoksa bu kadro yeni mi oluşturulmuş ? ya da amaç yeni sistemi övmek eski sbs ye tu kaka demek midir?
 • sbs'ye isyan

  20 Nisan 2014, Pazar

  lise puanlarının kesinlikle düşmesi gerekiyor o kadar hazırlandım ben yaa. 480den inmeyen ben 450 alıcam adalet mi bu? fen liselerinin puanları düşmeli zaten düşmezse de iyi yapan o kadar öğrenci yok full çeken 100 kişi bile yok! bu sınavı kim hazırladıysa çok aramış mı diye bir sormak lazım otursun bi de kendi çözsün mal !! hakımızı helal etmiyoruz..!!!
 • asi veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bu kadar zor bir sınav yaparak neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz amaç ne?bu çocuklara yazık değil mi?okullarada kaç paralık eğitim veriyorsunuzda bu kdar kazık soru soruyorsunuz?bizim çocukların matematikçisi fen edebiyat mezunu matematikten bi haber..Doktorunuzu seçebildiğiniz bir ülkede çocuğunuzu yetiştirecek öğretmeni seçemiyorsunuz maalesef..ne diyeyim yazıklar olsun..
 • arzu

  20 Nisan 2014, Pazar

  oğlum denemelerde hep yüksek alıyodu ama sbs de resmen yıkıldı...oda yetmiyormuş gibi polis kolejini sınava saatler kala acıklayıp öğrenci alınmayacagını belirttiler bu ne sorumsuzlukkk bune vurdumduymazlık yazık bu çocuklaraa yazıkkkkkkkkkkkk kınıyorum MEB .....
 • sınavzede

  20 Nisan 2014, Pazar

  SINAV SORULARI GEÇEN YILLARA GÖRE OLDUKÇA ZORDU.BEN BU SENEKİ SINAV SORULARININ ZOR OLMASININ SEBEBİNİN YENİ SINAV SİSTEMİNİN ÇOK YARARLI OLDUĞUNU KANITLAMAYA ÇALIŞMAK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.9 AY BOYUNCA DURMADAN ÇALIŞ ÇALIŞ SONRA SENİN GELECEĞİNİ 2 SAATLİK ZOR BİR SINAVA BAĞLASINLAR.ADALET ?
 • ayperen

  20 Nisan 2014, Pazar

  3-4 gündür dünyamız başımıza yıkıldı .hala şoktayız . böyle bir rezalet olamaz . hiç kimseden güzel bir cümle duyamadım bu çocukların hepsi mi başarısız... Yazıklar olsun bu soruları hazırlayanlara!O kadar çalışmalarına rağmen hiçbir çocuk açıkça puanını söyleyemiyor onlara bu duyguyu yaşatmaya kimsenin hakkı yok. En kısa zamanda yetkililerin sesimizi duymasını istiyorum!
 • kağan

  20 Nisan 2014, Pazar

  Siz bizi bu sınavdan geçirmediniz Allah ta sizi öteki taraftaki sınavdan geçirmez inşallah meb.
 • emek

  20 Nisan 2014, Pazar

  Ben bu sınav için sabah 10da çıkıp gece 11e kadar dershanede ders çalıştığımı biliyorum sene boyunca aldığım en düşük puan 465di. 500 çekerdim denemelerden üç yıllık hayalim vardı belki gerçekleşmez diye anneme bile söylemediğim..gerçekleşmiyor işte okul dershane birincisi ben 658 aldım. cumartesi gecesi hastanede geçti.Tamam eleyici sorular olsun ama buna ne gerek vardı anlamıyorum ki emeklerimiz hayallerimiz yerle bir oldu.sıralamayla alındığından ben yine iyi bir liseye gidebilirim ama benim gibi 11lere kadar çalışıp düz liseye gidecek olanlar 450den 370e düşenler var..
 • veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  ağlamayın rumuzuyla yazan sözde eğitimci çocuklarımızı iyi eğitmeyip emek vermesek zaten bu kadar üzülmeyiz çalışmayan zaten üzülmez siz öğretmenler odasında sohbete çaya devam edin dilerim sizde aynı mağduriyeti yaşarsınız
 • mağdur

  20 Nisan 2014, Pazar

  Daha çarşamba günü 695 puan alırken cumartesi günü 627 aldım bu nasıl bir sınav
 • eğrenççç,

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu ülkenin devletine yazıklar olsun. gariban çocukları hangi okullarda okusun
 • mağdur

  20 Nisan 2014, Pazar

  kızım 3 yıldır dersaneye gidiyor bütün denemeleri iyiydi.şimdi ise en fazla 410 puan alıyor bu puanla ıstediği liseye gidemeyecek bu nebiçim sbs bu ne biçim bir sınav illa biz demi sokaklara dökülelim fahfettiniz çocuklarımızı kızım 3 gündür ağlıyor bu soruları kım hazırladı bu soruların cevaplarını öğrettinizmi çocuklarımıza da soruyorsunuz YAZIKLAR OLSUN MEB
 • ERKEK ANNESİ

  20 Nisan 2014, Pazar

  EVET ARKADAŞLAR BUKADAR ÇOCUĞUMUZUN HAYATIYLA OYNADILAR BİRDE BU YIL POLİS KOLEJİNE ÖĞRENCİ ALIMI YAPILMAYACAK .OLAMAZ BÖYLE HAKSIZLIK. OĞLUMUN 1.Cİ TERCİHİ FEN LİSESİ 2.CİSİ POLİS KOLEJİYDİ. 4 TANE MATAMATİK YANLIŞ YAPTI DİKKAT HATASI 3 TANE TÜRKÇE HATA İNGİLİZCE HARİÇ YANLIŞ BEKLEMİYODUK SESİMİZİ DUYURALIM YÜRÜYELİM ,
 • hÜSEYİN

  20 Nisan 2014, Pazar

  Before SBS was easy Now It is difficult.Anafen didn't ask lot of difficult ..I think,didn't ask to Nearly half MEB teachers. I am not tourist or I'm not from abroad ..Only speaking so that I Am in rebellion... And thanks MILLI EGITIM BAKANLIGI
 • rehber ercan iyi anlatmış.

  20 Nisan 2014, Pazar

  sevgili gençler 2013 sbs zor değil, çok zordu.zor olması sınav ortalama ve standart sapmaları etkileyeceğinden azda olsa yüksek puan alacaksınız. (örn:500 yerine 510 gibi.)sbs sıralama sınavı olduğu için puanınız düşük olsa da sıranız değişmeyecektir.(çünkü her öğrenci zorlandı.)seçeceğiniz okulların taban puanlarını siz oluşturacaksınız. yani tüm okulların taban puanlarında 5 ila 25 puan düşmeler olacaktır. ama okulların 2012 deki başarı sıraları değişmeyecektir. 2012 de tüm soruları 700 kişi doğru yapmıştı. bu yıl 10-20 kişide kalacaktır.12 temmuzda sıkıntılarınız çok azalacak.hepinize iyi tatiller. başarılar
 • AYDIN45

  20 Nisan 2014, Pazar

  SOSYSL A KİTAPÇIĞI 2.SORU ÖNCE VATANA İHANET KANUNUNUN ÇIKARILMASI HATIRLATIYOR(BU YASAMA GÖREVİDİR) SONRA İSTİKLAL MAHKEMESİNDE MİLLETVEKİLLERİNİN ÜYELİK YAPTIĞI BELİRTİLİYOR (BU KISMI YARGI GÖREVİDİR)PARÇAYA GÖRE BUNUN CEVABI SADECE YARGI OLAMAZ.NE YAZIKKİ KİMSE BU AYRINTIYI GÖREMİYOR..DERHAL İPTAL EDİLMELİ. KANUNUN ÇIKARILMASINDAN BAHSEDİLMESE O ZAMAN SADECE YARGI GÖREVİ KABUL EDİLEBİLİR.
 • AYDIN45

  20 Nisan 2014, Pazar

  ÇIKARILMASI HATIRLATIYOR(BU YASAMA GÖREVİDİR) SONRA İSTİKLAL MAHKEMESİNDE MİLLETVEKİLLERİNİN ÜYELİK YAPTIĞI BELİRTİLİYOR (BU KISMI YARGI GÖREVİDİR)BUNUN CEVABI SADECE YARGI OLAMAZ.NE YAZIKKİ KİMSE BU AYRINTIYI GÖREMİYOR..DERHAL İPTAL EDİLMELİ. KANUNUN ÇIKARILMASINDAN BAHSEDİLMESE OZAMAN SADECE YARGI GÖREVİ KABUL EDİLEBİLİR.
 • SBS İSYANI

  20 Nisan 2014, Pazar

  LÜTFEN AYAKLANALIM... BENİM OĞLUM MATAMATİK DEHASI İDİ SONUÇ 4 YANLIŞ DİKKAT HATASI BU NEYA SADECE İNGİLİZCESİ KÖTÜYDÜ DİĞER BÜTÜN DERSLERİ SÜPERDİ AMA MALESEF TÜRKÇE 3 YANLIŞ TOPLAMDA 15 YANLIŞ FEN LİSESİNE GİRMESİNİ BEKLERKEN ANADOLUYA BİLE ZOR 420 PUAN YAZIKLAR OLSUN DEVLETE SESİMİZİ DUYURALIM ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ ELLERİNDEN KAYACAK PSİKOLEJİLERİ BOZULDU
 • VELİ

  20 Nisan 2014, Pazar

  Aslında bu işin kolayı var madem tübitak bu kadar marifetli eğitim sisteminede bir el atsın...
 • kemal

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar 400 puan çekecem inşallah sbsden şanlıurfada ki sağlık meslek liseleri geçen sene 390-400 arası almış ama bu sene sınav zordu sizce sağlık mesleklerin birine yerleşebilmiyim lütfen yardım edin nolue mebin allah belasını versin
 • ömer dayı

  20 Nisan 2014, Pazar

  bütün denemelerde 500 tam puan çektim ama sbs de türkçe 18 yanlış mat 16 yanlış fen full sos 19 yanlış ing full yaptım yaww
 • Berke Güler

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sbs hakkındaki yorumlar sbsiptaledilmeli altında yapılırsa daha etkili olur ve belki iptal edilir. YORUMLARINIZ sbsiptaledilmeli
 • Çapulcu

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bu Olayların Hıncını Bizden Mi Çıkarıyorsunuz.Yazıklar Olsun Size.Lanet Olsun Böyle Devlete.
 • üzgünmathilda

  20 Nisan 2014, Pazar

  ya adam gibi bi sınav yapsınlar tekrar. bi şans daha versinler,hayatımız söz konusu burda. tamam puanlar geri çekilebilir ama en fazla 20-25 puan belki oda. hayalimizdeki liseler suya düştü,kimin içi rahat edicek ki. ya lütfen.. ben iyi bi anadolu lisesi hayali kurarken şuan anadolu lisesine bile giremiyorum. o soruları yapacağım varsa bile yapamadım çünkü türkçede şok oldum. lütfen. lütfen. lütfen.
 • yazik mebe

  20 Nisan 2014, Pazar

  4 +4+4 yaptiniz i koca 1.5 donem matematik ogretmensiz kaldik bu darbeye birsey demedik sinavi zor hazirladiniz yeterin artik gercekten turkceyi cozdukten sonra mtematie gectikten sonra moral filan kalmadi sinavda benle birlikte 5 kisi agladi geri kalanlari ise ne bicim sorular diyerek cekip gittiler birde yetmezmis gibi sinavda 1 kisi kalamaz dediler sinav kagitlarimizi elimizden aldilar ne alaka 1 kisi kalinca ne oluyormus daha vaktimz vardi sonra ogretmenlere gelince tabi onlara kolay olur adi ustunde ÖĞRETMEN ama o kendini 14 yasindabir ogrenci saniyor yeter diger ulkeler gelisirken bizim ulke ise milletini halkima nasil bir darbe vursam diye dusunuyor yazikkkk
 • SBS MAĞDURU:(

  20 Nisan 2014, Pazar

  YA GEÇMEK İSTEDİĞİM/ HERKESİN VE BENİM HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİĞİM / EN KÖTÜ HOCAYI UTANDIRMAK İSTEYİŞİM UMUTLARIM YIKILDI BU NE YA NE HAKKINIZ VAR ALLAH BELANIZI VERSİN KAÇ YILDIR ÇALIŞIYORUM 470 420 ALIYORUM EN DÜSÜK.SİMDİ 400 BU NE LAN BU SINAVA BİZ GİRECEKTİK SINAV BİZE GİRDİ RESMEN YA BENİMLE BİRLİKTE AND.ÖGRETMNLİK BİR ADAY DAHA KAYBETTİNİZ BU İLERDE SİZİN SORUNUNUZ OLUR BEN SÖYLEYEYİM ŞİMDİ BEN ÇOCUK GELİŞİMMİ OKUYAYM BİR HAKİMLİK İSTERDİM KÜCÜKLÜKTEN BERİ DAYIMA ÖZENİP İÇİNE ETTİZ NE HAKKINIZ VAR GEÇEN SENEYLE KARŞILASTRILAMAZZ BİLE EŞİTSİZLİK ADALETSİZLİK HAKİM OLUNCA *** İSSSYAAANNNNNNN***
 • Kız Babası

  20 Nisan 2014, Pazar

  Efendim, Kızım Anafen dersanesine ve Fatih Kolejine gidiyor. Denemelerde çoğunlukla 500 alırdı, dersane ve okul birincisi idi. Hayatındaki en çok hatayı yaptığı sınav oldu. 2 fen ve 2 türkçe yanlışı yaptı. Sınavın aşırı zor olduğu ve en kötüsü ölçme değerlendirme yeteneği düşük bir sınav olduğu söyleniyor. ZAMAN GAZETESİ sınavları ile aynı olduğu bir paranoya. Benim kızın tüm zaman denemeleri 500 ya da 1 yanlış. Buna rağmen kötü aldı. Sınav zordu ama paranoya ya gerek yok.
 • ben de fen öğretmeniyim

  20 Nisan 2014, Pazar

  ağlamayın rumuzuyla yazan şahıs seninle aynı meslekte olmaktan utandım.Mesleğini beğenmiyorsan istifa edersin.Üç beş haylazlık yapan öğrenciyle bütün çocukları aynı kefeye koyma.
 • milli eğitime itiraz

  20 Nisan 2014, Pazar

  ÇOCUKLARIMIZIN 3 YILLIK EMEĞİ YOK OLDU. ÇOCUKLAR DEPRESYONA GİRDİ. MİLLİ EĞİTİM BAKANI SBS SON OLDUĞU İÇİN ZOR OLMAYACAK, ÇOCUKLARI ZORLAMAYACAĞIZ DİYOR. SORULAR ÖYLE DEMİYOR. BU SENE SORULARIN TUBİTAK TARAFINDAN HAZIRLANDIĞI SÖYLENİYOR. OKULLARIMIZDAKİ EĞİTİM SEVİYESİ BU SINAVI KALDIRACAK DÜZEYDEMİ Kİ, SORULAR TUBİTAK TAN. BARİ İNSANLARI KANDIRMASAYDINIZ KOLAY OLACAK DİYEREK. EĞİTİM SİSTEMİMİZE BAKIN, DİL BAŞKA SÖYLÜYOE EL BAŞKA İŞLİYOR..... YAZIKLAR OLSUN
 • meryem

  20 Nisan 2014, Pazar

  eay adındaki üye sen 6 sınıfta sınav zordu diye kötü not almışsın ve diger yıllar 470-480 arası alıp notunu yükseltmişsin ve şuan bizim boşuna şikayet ediyorsunuz diyorsun da hatırlatırım biz senin gibi 6-7-8 diye üç yıl girmiyoruz bu sınava düzeltme şansımız yok
 • veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bu kadar yorum yapıpta sonra sessiz kalanlara yazıklar olsun
 • emek

  20 Nisan 2014, Pazar

  taksim için tencere tava çalanlar nerdesiniz çocuklarınızın psikolejisini bozdu milli eğitim kazan kaldırma sırası bizde
 • Duygu

  20 Nisan 2014, Pazar

  O koridordan gülerek çıkmayı hayal ederken.Göz yaşlarımın akmasını engelleye engelleye çıktım.Ailemin hayal kırıklığı.Ailemin,benim emeklerimin boşa gitmesi de ayrı! Ne vardı bu kadar zor yapacak elemek için birkaç tane zor soru olabilirdi.Geçen seneki gibi. 570-580 alırken 520 almak istediğim lisenin sadece hayalde kalması beni çok üzdü.Umarım kayda değer bir düşüş olur da yüzümüz güler.
 • sb s

  20 Nisan 2014, Pazar

  yaben çok kötüyüm bütüm derslerim 5 idi şimdiise 350 aldım hiçbir lise beni almayacak kendimi öldürmek istiyorum hiç kimsenin yüzüne bakamıyorum sadeceölmek istiyorum
 • deniz

  20 Nisan 2014, Pazar

  ağlamaktan başım ağrıyor . 470 hayalimdi şimdi ise 390 .bizim yerimize kendilerini koysunlar .
 • meb....

  20 Nisan 2014, Pazar

  ALLAH BELANI VERSİN MEB BÜTÜN HAYALLERİMİ YIKTIN KAÇ GÜNDÜR AĞLIYORUM AMA BU BÖYLE BİTMEZ HEPİMİZ ŞİKAYET EDELİM ARKADAŞLAR !!!!
 • SBS MAĞDURU

  20 Nisan 2014, Pazar

  O sınav bizim hayallerimizdi , umutlarımızdı , geleceğimizdi. Ama MEB bizim emeklerimizi hazırladığı kazık sorularla 2 saatte çöpe attırdı. O sınavdan umutlarımızla , hedeflerimizle, hayallerimizle çıkmayı beklerken ağlayarak hüsranlarla çıktık. MEB'i kınıyorum. Hiç mi vicdan yok sizde. Geçen sene çıkan sorularla alakası yok bu soruların. O kadar çalıştık karşılığını verin bunun. Emeklerimiz , dualarımız boşa çıkmasın MEB !
 • cengiz

  20 Nisan 2014, Pazar

  oğlum deneme sınavlarında 430-440 alıyordu. şimdi aşağı yukarı 320. bu nasıl olabilir.biri bunu bana açıklasın.
 • saddiye

  20 Nisan 2014, Pazar

  merhaba arkadaşlar Başbakanlık sitesinin alt kısmından BİMER150 yazısına tıklayarak sbs yi şikayet edin ve taban puanlarının düşmesini isteyin.. lütfen.
 • eay

  20 Nisan 2014, Pazar

  Arkadaşlar lütfen sınavın zorluğundan yakınıp durmayın.Ben şu anda lise öğrencisiyim.Benim 6.sınıfta girdiğim sbs bunun 3 katı daha zordu.Ama ben sonraki seneler 476 ve 480 alarak en iyi 2.liseye yerleştim şehirdeki.eğer sınav zorsa herkese zorr.Dershanede 490 yapanada 390 yapanada...
 • öykü

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu kadar zor bi sınav görmedim. son senemiz daha kolay olur diye düşünürken çok çok daha fazla zor sorular vardı özellikle matematikte hiçbir işlediğimiz konulardan yoktu resmen saçmalamışlar allah belalarını versin o soruları hazırlayanlarında meb inde allah hepsinin belalarını versin..
 • ceren

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu seneki sbs BERBAT...480-490 alan biriyim bu sınavda 370 alıcam.
 • Matematikçi

  20 Nisan 2014, Pazar

  Matematik sorularında hata yok.Sadece sosyalden belirgin bir hata var,şu ana dek çıkmış en iyi matematik soruları,matematiğin hiçbir sorusunda hata yok,boşuna beklenti içine girilmesin
 • hayalleri yıkılan anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  5 yıldır zar zor dershaneye gönderdim çocuğum takdir alacak kadar başarılıydı ne olduda bukadar düşük not alabildi hakkımızı kesinlikle helal etmiyoruz dershaneye göndermeseydim demekki hiç birşey yapamadan çıkacaktı sbs den yazık günah bu çocuklara bu annelere lise puanları düşse bile az puan aldım düşüncesi çocukların piskolojisini alt üst etti sbs den beri evde ağlıyoruz çocuğum kimseyle konuşmuyor bunun hesabını kim verecek sınav zor değildi diyen eğitimcilere sesleniyorum bizim çocuklarımız sizinkiler gibi özel okullarda eğitim görmedi özel ders almadı el insaf yaa
 • hayalleri yıkılmış annee

  20 Nisan 2014, Pazar

  2013 sbs tam bir hayal kırıklığı oldu bukadar zor sormalarının sebebini merak ediyorum devlet olullarında verilen eğitime bakmadanmı hazırlandı bu sorular bizim okulda son 3 aydır matematik ögretmeni yok 8. sınıf ögrencileri uzun süre ögretmensiz kaldılar hemde sbs ye hazırlanması gereken dönemde meb önce verdigi eğitimi incelesin sonra çocuklara yüklensin çevremizde tanıdıgımız başarılı çocukların çoğu puanını söylemeye utanıyor 14 yaşındaki çocuklara bukadar yüklenmek ne derece dogru emeklerimize yazık
 • büşra

  20 Nisan 2014, Pazar

  2013 sbs soruları 2012 ye göre çok basitmiş.. hep bilgi ve yoruma dayalı sormuşlar.. bence programlı çalışan yapabilir..geçen sene daha çok zorlanmıştık bu sene kolay hazırlamışlar...
 • VELİ

  20 Nisan 2014, Pazar

  SBS ZOR DEĞİL REZALET KAZIK BİR SINAVDI.BU SINAVI HAZIRLAYANLARIN ALLAH BİN KERE BELASINI VERSİN
 • adsız

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben Anadolu öğretmen adayıydım şimdi belkide Anadolu lisesine zor gideceğim geçen sene öğrenciler rahatlıkla gittiler bu hasızlık değilde nedir bunabir çare bulun lütfen emeklerimiz boşuna gidecek :(
 • SBS

  20 Nisan 2014, Pazar

  allah aşkına çocuğum 4 yıl boyunca gece gündüz çalıştı binlerce soru çözdü ama hiç karşılaşmadığı sorular çıktı bu ne biçim sınav çocuk iki gündür ağlıyor hakkım helal etmiyorum .etmiyorum. etmiyorum.
 • sbs gazisi

  20 Nisan 2014, Pazar

  bize tüm bu yapılanlar haksızlık biz tüm sene boyunca çalıştık bizeyapılanlara bakın puanlar kesinlikle düşürülmeli yoksa kimse istediği yeri kazanamayacak. insanlar mutlu olamayacaklar mutlu ounmayan yerdede BAŞARI OLMAZ.......
 • ayten

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınav gerçekten çok zordu ben hayatım boyunca hep taktir aldum ve denemerdede 450 -460 yapardım ama puanımı hesaplıyorum hesaplıyorum 417 çıkıyor.bu bana reve mı? ben anadolu öğretmen veya fen lisesi düşlerken şimdi sadece düşük dir anadolu lisesine girebiliyorum .verdiğim emeler boşa gitti şimdi benden yüksek bir puan bekleyen aileme ne diyeceğim MEB'İ bizi bu duruma düşürdüğü için kınıyorum.
 • ahmet

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu soruları hazırlayan arkadaşlar artık çok zor zordum bütün çoçukları eledik diye zil takıp oynayabilriler brova sizlere kendinizle gurur duyuyor olmalısınız artık he bide kına lazım mı sizlere
 • İrem

  20 Nisan 2014, Pazar

  Böyle sınav mı olur ya... Geçen senelere göre baya bi zordu ! Herkesin hakkını yediler, kime sorsam kötü geçti dedi. Bari liselerin puanları 40-50 puan düşsün ! 430 alan ben 370 alıyorum insaf be !
 • sbs oya

  20 Nisan 2014, Pazar

  çok üzgünüm ki son haftalardaki olayların intikamı bizim çocuklarımızdan (sbs ile)alındı kanaatindeyim. kimi kime şikayet ediyoruz lütfen araştırın derim..bşbknımız? meb? teşekkürler çocuklarımızın tüm hayallerini yıktınız. düz liseye gönderirim ama imam hatip lisesine göndermiyorum çocuğumu...
 • doctorbaba

  20 Nisan 2014, Pazar

  Oğlum özel okula gidiyor.+00 TL vererek birde birebir ders aldırdık deneme sınavları ve okulsınavlarında aldığı puanın endüşüğü SBS oldu.Parası olmayan fakir fukara ne yapsın.Oğlumun psikolojisi bozuldu.Eşim ve ben Oğlumuzunn kendine bir zarar vermesinden endişe eder olduk.Neden böyle çok tartışılacak bir sınav yapıyorsunuz.Neden skandal yaratıyorsunuz.Bu çocuklara yazık değilmi.Çocuklarımızın geleceğini etkilerken kendinizi neden onların yerine koymuyorsunuz.Bu son sınav böyle tepkilere neden olmamalıydı.Failleri şiddetle kınıyorum.
 • sen de öğretmen misin

  20 Nisan 2014, Pazar

  ağlamayın rumuzu ile yazan gerizekalı eğitimci.Yazdıklarından anladığım kadarıyla öğretmensin.Pedagoji/formasyon eğitimi alıyorsunuz,işiniz sadece okuma yazma öğretmek değil.Çocuk psikolojisini de bilmeniz gerek.Yoksa evde ben de okuma yazma öğretirim çocuğuma.İşiniz sadece a,b,c öğretmek mi?Yazık senin gibi karaktersiz eğitimcilerin elindeki öğrencilere...
 • veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben istanbulsdayım çocuğumun arkadaslarından 400ü geçen nerdeyse yok!
 • VELİ

  20 Nisan 2014, Pazar

  LÜTFEN 147Yİ ARAYIN
 • damla

  20 Nisan 2014, Pazar

  puanlar düşsede benim çoçuğum yaşadığı üzüntü üç gündür yemek yemiyor çoçuklara neden böyle bir acı yaşattınız
 • çok zor

  20 Nisan 2014, Pazar

  sbs sınavı çok zordu 600 alırdım şimdi 540
 • veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  kaç yanlış yaparsanız yapın sıralama önemi.o kadar da kötümser olmaya gerek yok
 • ee

  20 Nisan 2014, Pazar

  a kitapçığı matematik 16 soru hatalı sorulmuş,iptal edilmeli
 • ayfer-beşiktaş

  20 Nisan 2014, Pazar

  Yetkililere sesleniyorum bu kadar öğrenci sizin yüzünüzden çok zor günler geçiriyor.Oğlum cumartesinden bu yana kimse ile görüşmüyor, her ne kadar hayırlısı ne ise o olsun demiş olsakta çocuğum ve diğer çocuklar için endişeliyim. Tabii bizler ne kadar itirazda etsek siz yetkililer kulaklarınızı herşeye tıkamış durumdasınız.
 • bahadır

  20 Nisan 2014, Pazar

  ya eski sbs ye göre çok zordu bu haksızlık buna bir çözüm bulun :(
 • Zeynep

  20 Nisan 2014, Pazar

  Ben 8. sınıf öğrencisiyim. Ailem beni bu günlere getirdi. 440 aşşağısı almayan ben 380i zorla geçiyorum. 2012 Sbs'yi çözdüm 470 geliyordu, bu ayrımcılık değilde ne ? Bunca öğrencinin kaderiyle oynama amaçları ne ? Sınav iptal olmayacak, bunu bende herkes gibi,MEB. gibi bende biliyorum. Öğrencinin hayatıyla oynuyorlar. Anadolu Öğretmen Öğrenci adayı olan ben. Düz liseye mi gideceğim. ? Bu mu bunların merhameti, bir çocuğun geleceğiyle oynuyorlar. Biliyorum sınav iptal olmayacak, ama lütfen okul puanlarını düşürsünler. 1 insanın geleceğinden bahsediyoruz.
 • en zor sbs sınavı

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben böyle bir şey görmedim.mat denemelerde mat 1 yanlış yapan ve karnede 5 notu olan , sbsde 6 mat yanlış 1 boş ve mat sorularının zorluğu ve şaşkınlığı ıle fende de zorlanan oğlum sınavı toplam 16 yanlış 4 boş ıle kapatmış. hiç bir denemede bu sonuca ulaşmadı. 2 gunden bu yana ağlıyor. 2 yıldan bu sokakta yürümeyi unuttu. lutfen bu eğitim sistemini değiştirin bu sınavıda ya iptal edin yada okul puanlarını 50 puan düşürün.
 • sbs oya

  20 Nisan 2014, Pazar

  zaman gazetesinin yayınladığı sbs sorularını takip edenler bire bir çoğu soruların aynı olduğunu söylüyorlar. bunu hazırlayanlar bizden neyin intikamını alıyorlar acaba?? önceden bilseydik bizde dersane yerine o sorularla sokardık sınava çocuklarımızı.. bu suç değilmidir?? itü hazırladığı sınavda dersane birincisi olan çocuk nasıl oldu 350 de kaldı..yıllardır takdir alan çocukların hakettiği bu olmamalı!!!
 • nail

  20 Nisan 2014, Pazar

  bence böyle olması gerekiyordu.
 • çilekeş

  20 Nisan 2014, Pazar

  çıkmış sorulara baktığımızda gerçekten 2013 soruları çok zor
 • Pollyanna

  20 Nisan 2014, Pazar

  Olan oldu artık ben 12 temmuza kadar tüm arkadaşlarıma sabır 12 temmuzdan sonrasındaysa Allah inşallah herkese iyi bir okula girmeyi nasip eder. MEB'den ve bizden büyük Allah var o bize dogru yolu gösterir.
 • abg

  20 Nisan 2014, Pazar

  çocuğum sbs nin zorluğundan diğer sorulara da dikkatini verememiş yanlış yapmış çocuklar ilk kez giriyolar zaten heyecan var bir de bu sorularla karşılaşınca.. lütfen 147' yi arayalım
 • Şevket

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sınav iptal olmasın!! Abartılacak kadar da zor değildi. Matematikte 1 yanlış yaptım o da işlem hatası tam olsaydı daha iyi olurdu. Beni zorlayan türkçe oldu onun dışında sınavım iyi. :)
 • einmann

  20 Nisan 2014, Pazar

  sosyal bilgiler A kitapçığı 2. soru A)Yalnız 1 B)Yalnız 3 C)2 ve 3 D)1,2 ve 3 cevap A imiş... A yanlış ki: parçaya göre dediğine göre ve parçada kanun çıkarma yetkisinden bahsedildiğine göre yasama yetkisi de kullanılmış demektir. tamam yargı görevi var ama yasama da var şıklarda ise yasama ve yargı yok... bu sorunun iptali gerekir
 • ağlamayın

  20 Nisan 2014, Pazar

  milli eğitim çok güzel yapmış.tek 8.sınıfta çalışmayla olmuyor.6. 7. sınıfta yan gel yat.konular hep ders kitaplarından çıktı.sevgili öğrenciler öğretmene fırsat mı veriyor ki tan anlamıyla konuyu işlesin.bunlar dile getirilince kötü öğretmen oluyor.ben ailelere sesleniyorum çocuklarınıza iyi terbiye verin sonra okula gönderin..sizin eğitimediğiniz çocuğu biz öğretmenler hiç eğitemeyiz.şimdi okula milli eğitime bahane bulmayın..
 • usta02

  20 Nisan 2014, Pazar

  8 senelik emek boşa giti meb kına yaksın?
 • önder

  20 Nisan 2014, Pazar

  Ya bu kadar zor sınav olur mu? Valla billa derslerde ortalamam çok iyi ama bu sbs beni batırdı.Geçen yılın soruları çocuk oyuncağı,bu seneninkiler ise öğretmenlerin zar zor yapacağı sorular. Ya her soru uzun uzun olur mu?
 • Ali

  20 Nisan 2014, Pazar

  tam puan yapan biri var mı ? varsa cevap yazsın!
 • madurum 71

  20 Nisan 2014, Pazar

  gelecegimizi karartanların Allah da onların geleceğini karartsın inşaaaaaallah
 • AYŞE

  20 Nisan 2014, Pazar

  BENCE BU YIL KİMSE TAM PUAN YAPAMIYACAK! ÇÜNKÜ SBSDEN 700 ALSA BİLE 6,7,8 ORTALAMASIDA 100 OLMASI GEREKİYO. BENCE BU İMKANSIZ GİBİ . VARSA ÖYLE BİRİ HLL SPR DVM.
 • sbs

  20 Nisan 2014, Pazar

  matematik çok zordu ,insaf lütfen liselerin puanı düşsün...
 • VELİİ

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bu soruları sorarken okul kitaplarına baktınız mı hiç? kitapta ne anlatılıyor bizede ona göre soralım diye ÇOK YAZIK !!!
 • veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  okullarda güzel eğitim verılmıyor neden böyle soruyorsunuz? çocuğuum 5 yıldan beri dershaneye gidiyor 460'da aşağı düşmüyor bu sınavda 419 aldı yazık size okul kitapları bomboş çocuk yardımcı kitaplarla buralara geldı yazık sizee
 • şevval ışık

  20 Nisan 2014, Pazar

  çalıştığım hiçbir yerden soru gelmedi soruları kim hazırladıysa allah belasını versin 8 yılın emeğim boşa gitti ben 500 üzerinden 450 alıyordum ama şimdi 350 alıyorum 100 puanlık düşüş var allah belanı versin meb biz hangi liseye gidicez ben günlerdir ağlaya ağlaya harap oldum bunun hesabını kim verecek?? hiç bir soru bilgiye dayalı değildi işallah liselerin puanları düşer
 • !!!!!!!!!!!!

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu yıl ki okul ortalamam 94 ama SBS den 400 ün altında aldım diğer yılların sorularına baktım hemen yaptım ama bu SBS de 10 tane falan boşum var matematikten!!!!
 • 8 Haziran

  20 Nisan 2014, Pazar

  Arkadaşlar sınav zordu Türkçe soruları uzundu ve Türkçe'deki paragraf soruları bizi zorladı ayrıca bir yerden sonra elimiz ayağımıza dolaştı bu nedenle de bazı soruları kaçırdık. Ama olsun bundan sonra yapacak bir şey de yok zaten. Demek ki hakkımızda hayırlı olan buymuş. Kaderden öteye kim gidebilir?
 • rehber ercan

  20 Nisan 2014, Pazar

  sevgili gençler 2013 sbs zor değil, çok zordu.zor olması sınav ortalama ve standart sapmaları etkileyeceğinden azda olsa yüksek puan alacaksınız. (örn:500 yerine 510 gibi.)sbs sıralama sınavı olduğu için puanınız düşük olsa da sıranız değişmeyecektir.(çünkü her öğrenci zorlandı.)seçeceğiniz okulların taban puanlarını siz oluşturacaksınız. yani tüm okulların taban puanlarında 5 ila 25 puan düşmeler olacaktır. ama okulların 2012 deki başarı sıraları değişmeyecektir. 2012 de tüm soruları 700 kişi doğru yapmıştı. bu yıl 10-20 kişide kalacaktır.12 temmuzda sıkıntılarınız çok azalacak.hepinize iyi tatiller. başarılar.
 • aaaannnnneeeeee

  20 Nisan 2014, Pazar

  tüm evlatların hakkında hayırlısı olsun .diyecek bişey yok oldu bitti.evladımı nasıl eski haline getiririm ben onun derdine düştüm. tüm sınavlarda 450. 460.470 .480 yaparken 440 puan aldı .çok şaşırdık okullardaki eğitim sıfır bide başarı bekliyolar...dersane olmasaydı iyice batmıştık ......
 • yüksel

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bütün pisikolojimiz ailecek mahvoldu. benim çocuğumda çok çalıştı ama her şey boşa gitti
 • SBS

  20 Nisan 2014, Pazar

  MEB bu durumda fazla şey beklemeyin..Çünkü umutla giren öğrencilerin sınavda yaşadığı şok , hayal kırıklığı hayatlarını etkileyecek..Bunun daha YGS LYS KPSS si var o sınavlarda da böyle olursa beklediğim gibi iyi olmazsa yine hayal kırıklığı yaşarsam diyen öğrencilerden bir şey beklemek sadece öğrencilere yapılan koca bir haksızlık ... Lütfen kimsenin emeklerini boşa çıkarmayın ve geleceğini karartmayın ilerde girecekleri sınavda ben de bir SBS öğrencisi olarak ya yine öyle olursa iyi giderken SBS'de olduğu gibi tepetaklak olursam diye yapabileceklerini de yapamayacaklar belki ben de dahil.
 • SBS

  20 Nisan 2014, Pazar

  Yetkililer sorularına laf dedirtmiyor ama bir de bu yorumlara dikkat etseler kopyadan bahseden bile var yorumları dikkatle okuyunca ortada... Ayrıca soruların cevapları özellikle de Fen'de Fizik Kimya ve Biyoloji öğretmenleri tarafından ayrı ayrı açıklandı oysa biz bu dersleri ayrı ayrı görmüyoruz insaf Türkiye uyumamalı tabi ki seçici sorular olacak geçmiş yılar kolay olsa da seçici sorular var yine olabilirdi üstelik sorular süre açısından uğraştırıcı ve dikkat isteyiciydi öğrencilerden o heyecanla bu kadar FAZLA dikkat beklemeleri hiç iyi olmadı bence...
 • veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  coçuk lar neyapsın millieğitim önce okulları ziyaret etsin derslerde öyle bir sorular görmüşler diye sorsun cocuklar harapoldu sınavdan çıkan ağlıyo herkes şaşırdı hemide bağra bağra ağlı anne çok kötü diye matematik soruları görmüş moreleri bozulmuş 470 alırdı şimdi ise 380 alıyor ben şimdi ne yapacağım
 • gül

  20 Nisan 2014, Pazar

  hayyallerimiz umutlarımızdı sbs den sonra ne hayal kaldı ne de umut
 • ben bir anneyim

  20 Nisan 2014, Pazar

  benim çocuğum 4.sınıftan berri takdir aloyrdu ...şimdi sbs yüzünden istediği liseye gidemeyecek.. cumartesi günü o ağladı bende çok üzüldüm ben .... psikolojisi bozuldu çocuğun ne dediğinide bilmiyor artık çok üzgün yaz tatili zehir olacak ya vicdanınızla sizi baş başa bırakıyorum...
 • Ahmet

  20 Nisan 2014, Pazar

  Allah belanızı versin evden cenaze çıkmış gibi 3 senenin emeği püffff
 • Marslan

  20 Nisan 2014, Pazar

  "Okul Puanları düşürülsün" diye başlık atanlar bu sistemi bilmedikleri anlaşılıyor. Okul taban puanları; o okulu tercih edenlerden en son yerleşen kişinin puanına göre, yani sıralamaya göre belirlenir. Yoksa birileri tutup puanı aşağı çekmez. Sınav zorsa otomatik olarak puanlar geri çekilecektir.
 • anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  benimde kızım sınava girdi 147 ye şikayette bulundum gelen cevap aynen şudur 8 sınıflara uygun sorulardı kesinlikle iptali yada taban tavan puan yükseltilmesi olmayacaktır bilgilerinize çocuklarımızın hakkını yediniz allahtan bulun buda sizin bilginize
 • anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  asd'ye sesleniyorum eğer sbs çok basit olsaydı millet isyan etmezdi ayrıca biz deli falan değiliz gayette mantıklı konuşuyoruz demek ki sen de sorun var
 • Lanet SBS

  20 Nisan 2014, Pazar

  Geçen yıl ki sınavda 3 yanlış 4 boşum vardı toplamda.Bu sınavda 17 yanlışım var bize neden böyle soruldu? ARTIK TÜRKİYE DE EĞİTİM SİSTEMİ KALMADI SİSTEMİ ÇÖKERTİYORLAR OKUL 1. OLARAK 410 PUAN ALIYORUM! TÜM SORULARDA EMEĞİ GEÇENLERİ KINIYORUM!
 • burak

  20 Nisan 2014, Pazar

  abimin son iki yılı hep dersanede geçti ara sırada eve uğruyodu denemeleri 440 lardaydı sbs puanı 380 çok üzgünüm
 • veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  çocuk ve aileleri bu kadar hasta etmeniz doğrumu diğer ülkelerdeki çocuklar yaşını yaşıyor bizim çocuklarımız ne çocukluğunu nede gençliğini yaşıyabiliyor yazık günah değilmi sbs ygs lys kpss nedir bu hayatlarımız mahvoldu ailede huzur kalmadı herkes tedirgin hasta parası olmayan sürünsün mü en güzel yılları dersanalerde çürüdü parası olmyan denek mi param olsa özel lise sonra özel üniversite ama baktım okullar çok pahalı 480-490 alan oğlum bu sbs de okul notu dahil 430 alıyor ne hakkınız var bizleri hasta etmeye sınavda nefesim kesildi verdeyse ölüyordum
 • oya

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınav iptal olmasın kesinlikle bir stres daha kaldıramam
 • merve

  20 Nisan 2014, Pazar

  lise puanları DÜŞSÜN. zaten 6 7 ve 8. sınıf ortalamaları düşürüyor puanları.
 • akif

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınav ne kadar zor olsa da 100 net çıkaran epey öğrenci var. onlar bu netleri nasıl yapıyor. soruları biraz daha kolay sorarlarsa 100 net yapan öğrenci sayısı da artacak. o zaman zor sınavda 100 net yapan ile kolay sınavda 100 net yapan iki öğrenciyi aynı terazide tartmak yanlış olmaz mı? eğer 100 net yapan hiç çıkmadığı durumda matematiğin ağrlıklı puanı artacak böylece hak kaybı olmayacak. armut piş ağzıma düş mantığı yok artık. bunu KPSS ye girenler daha iyi anlatır. saygılarımla.
 • anne baba

  20 Nisan 2014, Pazar

  yorumu onlar yapsın... bence onlar böyle açıklama yapacaktır.. kafaları çalışmıyorsa bizim yapabileceğimiz bişey yok... kendilerinden o kadar eminler ki... allah bilmez onlar bilir...
 • veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  hepinize lanet olsun çocuklarımızı ruhen bedenen çökerttiniz sisteminizde sizde yerin dibinden çıkmayasınız
 • yazıklar olsun

  20 Nisan 2014, Pazar

  çocuklarımızın geleceğiyle oynadınız.bu soruları hazırlayanların çocukları var mı acaba.Türkçede o paragraf sorularını okuyanların matematik sorularına konsantre olması çok zor.Ergenlik çağında aldıkları bu darbe kendine güvenmeyen,yapamayacağım kaygısı yaşayan bir gençlik gelecek sayenizde.Tebrikler size yakışanı yaptınız
 • akif

  20 Nisan 2014, Pazar

  yeni eğitim sisteminde özellikle 12 yıl zorunlu olduktan sonra sınıfta kalma olayı olmayacağı için öğrencilerin çoğu dersin huzurunu bozarak ders dinleyen öğrencilerin başarılarını düşürüyor. dersaneye giden öğrencilerin büyük bir kısmı da eğlenmeye amacıyla dersaneye gidiyor. içlerinden gayretli olanlar (sınav mantığını kavramış olanlar) yüksek netler yapıyorlar. dersaneye giden kızların mutlaka birer erkek arkadaşı, erkeklerinde birer kız arkadaşı olduğu müddetçe başarı böyle oluyor.
 • özdem

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu soruları hazırlayanların Türkiye Gerçeğinden haberi yok yazıklar olsun hangi okulda kazanılmış acaba merak ediyorum, çok sinirliyim çocuğum telef oldu ağlamaktan tek kelimeyle yazıklar olsun yazıklar olsun..............
 • anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  oğlum dersanedeki son denemelerinde 500 üzerinden 450 lerdeydi sbs den 380 alıyor bütün hayallerimiz suya düştü
 • anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  rezillik 8 sene kızım bı sınava uğraştı rezillklerini görsünler göremiyorlarsa gözleri çıksın soruları kim hazırladıysa allah belalarını versin
 • anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  çocuğum onuncu takdirini alıyor sbs den aldığı puan 380 lerde çok yazık
 • sbs iptal

  20 Nisan 2014, Pazar

  böyle bişey olamaz matematik çok zordu
 • sda

  20 Nisan 2014, Pazar

  çok zordu inşallah iptal olur
 • 8ıoıklö

  20 Nisan 2014, Pazar

  ököluıöolökjöılöçi ukıyujm 68u76tyuj ı768ı7uı mn6587ujyn y7utgn 6876tuy n6587ujm wetredfxju87ukmj n87u765tyhn
 • onur

  20 Nisan 2014, Pazar

  sbs bizi yıktı böyle sınav olmaz olsun bütün hayallerim suya düştü yazıklarolsun meb annem şu an ağlıyor gecelerşi uyuyamıyor yazık bari lise puanları düşsün
 • anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  hiç üzülüp canınızı sıkmayın çocuklar hepinizin çok emek verdiğine canı gönülden inanıyoruz.şöyle düşünün bu sınav herkese zodu ve okular boş kalmayacağına göre sizi mutlaka sıralamalara göre alacaklar kaybedilen pek fazla bişey olmayacak hepinizi canı gönülden tebrik ediyorum.
 • hayal

  20 Nisan 2014, Pazar

  hayaller nasıl kırılır hep beraber gördük.emeği geçenlere selam
 • sms mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  Hani diyolar ya tamam matematik zordu yapamadın diğerleri neden kötü diye. abi matematikten sonra moralimiz çok bozuluyo ben bi girerken ağladım bide sınavdayken. hiçbirimiz bunu haketmiyoruz bende ona göre düşürülsün puanlar.ve bizim sınıfta çok fazla kopya oldu. bütün emeğimiz boşa gitti.
 • SBS KURBANI !!!111!!ONE!!

  20 Nisan 2014, Pazar

  BU KARAR ZOR , ÇELDİRİCİ VE UZUN SDRULAR KONULDUĞU İÇİN TABİKİ ACELE ETTİM VE SINAVIMI DÜZGÜN YAPAMADIM SBS 2013 LANETLİYORUM :'(
 • kılıç

  20 Nisan 2014, Pazar

  lıselerın puanı düşermi?
 • sevil şener

  20 Nisan 2014, Pazar

  buradan miilli eğitim müdürlüğüne sesleniyorum..bu soruları hazırlayanlar okullarda derslerin işlenip işlenmediğini denetliyormu hiç...çocuğum 4.sınıftan beri takdirle geçiyor..sbs den aldığı sonuçla hiç bir yere giremiyor.. çocuğumun bütün psikolojisi bozuldu..hayatınla oynadılar..bu kadar zor sorulmasındaki amaç neydi?itiraz etme hakkımı öğrenmek istiyorum .........
 • mustafa

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar dershaneleri kapatmak yok etmek için oynanan oyunlarda çocuklar kurban oluyor yazık yeni nesil eğitim sistemiyle oynana oynana yok ediliyor
 • women

  20 Nisan 2014, Pazar

  Çok merak ediyorum mufredatta anlatılan konular ve öğretmenlerin çocuklarımızı mükemmel yetiştirmelerine güvenerek mi bu derece zor sorular hazırlamışlar? Birde dershaneleri kapatmaya kalktılar. Dershaneye gitmemiş hiç özel ders almamış okulda aldığı ve kendi çabasıyla iyi derece yapmış öğrenci var mı? Eğer gerçekten böyle öğrenciler varsa alınlarından öperim...
 • SBS İPTAL

  20 Nisan 2014, Pazar

  ÇOCUKLARIN GELECEKLERİ İLE OYNANDI. BEN BİR VELİ OLARAK ÇOCUĞUM BAŞARALI BİR ÖĞRENCİ OLARAK SINAVDA MATEMATİK YÜZÜNDEN KÖTÜ SONUÇ ALMASINA TEPKİLİYİM. SON SBS BÖYLE OLMAMALIYDI.SONUÇ OLARAK ANADOLU LİSESİ HAYAL OLDU. 2 SAATTE HER ŞEY BİTTİ YANLIŞ BİR SİSTEM
 • böle bişe olamaz

  20 Nisan 2014, Pazar

  her denemede 620 den aşağıya düşmezken sbs den aldığım puan bi yerde hesapladım 503 başka bi yerde 485 çıktı neden bu kadar zor hazırladılar soruları her kes şikayetci bizler okullara giremezsek kimler olacak o sınıflarda çok merak ettim puanı yüksek okulların sınıfları boşmu kalacak emeklerimize yazık ailelrimizin morallari bizim morallerimiz yerlerde sürünüyor inş puanlar baya aşağıya çekilir yada sınav yenilenir olursa tabi
 • Sena

  20 Nisan 2014, Pazar

  Allah rızası için bu nasıl bir sınav. denemelerden 450'den aşağı alamayan ben, bu sınavda 400 alıyorum. yazık günah ya emeklere yazık vallahi üzüldüm gerçekten.
 • Sbs çok zordu

  20 Nisan 2014, Pazar

  Ben dersanede 2011sbsde 455 2012sbsde 440 aldım.Ama bu sbsde 450 beklerken şuan 360 civarı alıyorum.Gerçekten emeklerimize yazık.sınavı iptal edeceklerini düşünmüyorum ama taban puanları düşürebilirler.Lürfen 147 arayın ben aradım
 • sbs

  20 Nisan 2014, Pazar

  ağlamaktan,üzülmekten bu sbs yüzünden okuldan okumaktan kendimden soğdum.okulumda taktir belgesi alan bir öğrenciyim 2 yıldır hiç durmadan dinlenmeden güzel bir liseye yerleşme hayaliyle bir gün bile dinlenmeden yamurda soğukta dersaneye gittim ,testler ve kaynak kitaplardan testler çözdüm.büyük hayaller kurarak girdiğim sbs sınavı hazırlanan sorular sayesinde hüsranla sonuçlandı umutlarım bitti böyle soru böyle sınav olmaz hayallerimizi umutlarımızı yıktın MEB yazıklarolsun.
 • hani kolay olacaktı ?

  20 Nisan 2014, Pazar

  ya çok zordu normalde 470 asağısı notum yoktu İngilizceye geçince 55 dk kalıyodu benim 1 yıl eşek gibi çalıştık karşılığı bumuydu o kadar test kitabı aldım bu tür soruları ilk defa gördüm !!! ALLAH RIZASI İÇİN LİSE PUANLARI 30 35 PUAN DÜŞSÜN LÜTFEN MEB !!!
 • sbs mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  . ben bir yıl boyunca bunun için mi çalıştım . dershanede hep 470-480 arasında çekiyordum şimdi ise o puanların önünden bile geçemiyorum. ben son 5 yılın sınavlarınıda çözdüm gerçekten kolaydı simdi ise felaket zor bir sınavdı bütün emeklerim ve hayallerim yıkıldı . sadece ben yıkılmadım ailemde benim bu durumuma cok üzülüyor onların emeklerinide boşa çıkardım . inşallah puanlar geri çekilirde güzel bir anadolu lisesine gideriz.
 • mersinli

  20 Nisan 2014, Pazar

  çok kolaydı diyen arkadaşların dikkatini çekerim.Uzmanlar bile çok zordu diyor.İnsanları sinirlendirmek için miyazıyorsunuz?
 • sbs

  20 Nisan 2014, Pazar

  benımde derslerım cok ıyı. bu sınavım vasat gecdı . bence kamu oyu olusturalım herkez 147 yi arıyor . dilekçe yazıyor bı nebzede olsa tepkımızı bellı edelım SESIMIZI DUYURALIM !!!
 • nilay sbs magduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben bu soruları hazırlayana tek birsey diyicem otur yap bakalım ne alıyosun
 • anne

  20 Nisan 2014, Pazar

  böyle vicdansızlık olmaz.yazık oldu çocukların emeklerine.hepsi ağlıyor yazıklar olsun.herkesi perişan ettiler.inşallh okul puanlarını düşürürler
 • esra

  20 Nisan 2014, Pazar

  ya ben hiçbir şey söylemiyorum bu kadar gencin hakkına giriyorlar. sınavdan çıktıktan sonra 4 saat boyunca ağladım .eminim benim gibi olan binlerce öğrenci var. sınav bir daha yapılmalı yada lise puanları düşmeli. bize yazık değil mi ya arkadaşlar hakkımızı arayalım bu nasıl bi sınav nasıl bir eğitim sistemidir.allah belalarını versin
 • yıkıldık resmen

  20 Nisan 2014, Pazar

  bunca zor soruları hazırlayan eller kırılsın inş.ne düşündünüz sevinin şimdi çocukların ahı tutar görün
 • gül

  20 Nisan 2014, Pazar

  bütün sene boyunca 490 500 alan öğrenciler bile bu sbs de en az 7 yalnış yaptı.bu nasıl sbs..bütün öğrencileri ağalttılar..artık puanlara değil illerdeki sıralamalara bakılacak..
 • Elif

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sınav zordu tamam ama bize sene başında sınav zor olacak ya da sınav kolay olacak diye bir şey söylendi mi? Söylenmedi. Sınav iptal olsun demek gereksiz. Olan oldu artık.
 • Sağolasın MEB

  20 Nisan 2014, Pazar

  Her şey için MEB'e teşekkürler... Son 4 yılın en zor sınavını yaptığınız için. Bütün yıl eğitim sistemini ikide bir değiştirdiğiniz için. Fen liseleri öğrenci alacak almayacak diye kafamızı bulandırdığınız için. Doğru düzgün bir eğitimi bile bize çok gördüğünüz için... HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER
 • mmr

  20 Nisan 2014, Pazar

  çocukların geleceğiyle oynandı herkez itiraz etsin
 • doç.

  20 Nisan 2014, Pazar

  cok zordu
 • Sbs Mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bu ne biçim sınavdır kardeşim bizler bütün yıl çalıştık durduk bu muydu karsılığı ? Hakkımızı yedıler abi baska açıklaması yok 2009 , 2010,2011,2012 de girenlerden ne farkımız var onlar babalarının oğlumuydu neden bize geldi bu kadar sorular arkadaslar ben dershanede bu hafta çarşamba günü 2012 sbsye giridm ALLAH sizi inandırsın 486 aldım . 2013 sbs den ise 3 aşşağı 5 yukarı 387 alıyorum ALLAH TOPUNUZUN BELASINI VERSIN MEB BU NASIL HALKÇILIKTIR .
 • veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu sınavdan tam puan alan öğrenciler olursa mutlaka sınavları incelenmeli.ha kimse alamadı mı o zaman diyeceğim ki bu sonuçlar özel okulların işine yarayacak.çünkü önce benim çocuğum şu puanı aldı indirim yapın denilebiliyordu.şimdi denebilir mi.
 • AZAT KILINÇ

  20 Nisan 2014, Pazar

  O ASD 9 HAZİRAN YAYIN YAPAN Bİ GELSİN YANIMA ÇÖZDÜĞÜM SORULARA Bİ BAKSIN. LİSE SORULARI ÇÖZÜYORUM. GERÇİ BENİM İÇİN MATEMATİK KOLAYDI . AYRICA HOCALARIN ÇÖZEMEDİĞİ SORULARI BİLE BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜYORUM. O KADAR ZOR SORMALARI AYRI Bİ SAÇMALIK. KİTAPÇIKLARDA RENK YOK. DİKKAT ZORLAŞTIRIYOR. ÇOK ŞÜPHELENDİRİCİ AYRICA ÇOKTA MANTIKSIZ SORULARI VARDI BEN O SORULARIN HER BİRİNİ YAKLAŞIK 30-40 SANİYEDE ÇÖZDÜM. GEÇEN YILLARIN SBS SİNE BAKTIM HİÇ BU KADAR ÇOK YANLIŞ YAPMADIM
 • ayşe biricik

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu soruları hazırlayanlar acaba rahat uyudumu okadar öğrencinin vebalini aldınız.derdinize ne oldu geçen sene kolaydıda bu sene zor.herkesi bilim adamı olarakmı gördünüz acaba öğrencileri
 • gülbin

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar 12 temmuzu beklemeden itiraz dilekçemizi yazıp gönderelim...çocuğum bunalıma girdi ve sizlerde çok başarılıydı ,emekler hep boşa gitti...
 • selim karaduman

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bence bu sınavın zor olmasının nedeni anadolu liselerine herkes giremesin ve giremeyenlerde yığınla açılan imam hatip liselerini doldursun diyedir. Kendilerine mürid lazım ya!
 • beyza

  20 Nisan 2014, Pazar

  ben bu sene 3 kere 500 çektim 470 den düşük notum yoktu fakat sbs den 470 aldım fen lisesine gitmek istiyorum nolur okul puanları düşsün ! Buradaki fen lisesinin taban puanı 487 yedeklerle 485 alıyor noluuur puan düşsün ve taban puanı 469 falan olsun :(
 • mustafa

  20 Nisan 2014, Pazar

  BU kadar zor sınav olmazdı diyorum bence yola çıkalım magdurum dansı yapalım. bn 480 490 alan bir öğrenciyken 383 aldım okul puanlarım 90 95 95 olduğu için puanım 421 e çıktı şimdi bir zorluk yüzünden kötü bir okula gidicem. mağdurum 147 yi arıyarak itiraz edelim
 • münevver

  20 Nisan 2014, Pazar

  yani hem sınav çocukların psikolojisini bozuyor diye kaldırıyorsunuz hem de soruları nerden çıkardığınız belli değil. SON TOKAT GÜZELDİ MEB
 • Handan serim

  20 Nisan 2014, Pazar

  bence bu seneki sınav en zor sbs sınavı oldu çocuklarımıza çok haksızlık yapıldı benim çocuğum okul 1.olmasına ramen bu kadar zor sınav görmedik şimdi çocuğum anadolu lisesine bile belki gidemiyecek çocukların emeklerini boşa çıkardılar bunları hazırlayanlar ellerini vijdanına koysunlar çocukların hakları yenmesin
 • veliyim

  20 Nisan 2014, Pazar

  çocuklarımız ortaokulu bitirdiler ama sanırsam soruyu hazırlayanlar liseyi bitirdiklerini sanmışlar bu kadar uzun sorular olur mu? hani dershaneye gerek yoktu hani sadece ders kitaplarından çıkacaktı matamatik te daha hiç görmedikleri sorular vardı yanıltmaca büyük bir hayal kırıklığı oldu psikolojileri bozuldu zaman ve hayaller bitti gitti
 • çorumlu

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar biz geçen senelerdeki başarıları da (200 kişi tam puan yapmıştı) devlet okullarının eğitim seviyelerini de biliyoruz. bunlara rağmen öğretmenlerimizin ailelerimizin en önemlisi bizim emeklerimizin boşuna gitmesi hiç hoş değil. HLL SPR DVM MEB
 • derya

  20 Nisan 2014, Pazar

  147 çok merak ediyorum aramamız bir işe yararmı lütfen yardımcı olun
 • Taha

  20 Nisan 2014, Pazar

  Ne hayallerim vardı devamlı 480 civarı alıp fen veya iyi anadolu liselerine yerleşirim diye. Oysa matematik 2y 3b. Paragraflar gereksiz yere uzundu. Bu soruları hazırlayıp hayallerimi yıkan sayın meb komisyonuna selam olsun.
 • ayça

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınav çok zordu özellikle matematik bu ne ya bizi ne sanıyorrlar geçen senekiler niye bu kadar kolaydı da bu sene zorrrrrrrrrrrrrrrr
 • Berbat

  20 Nisan 2014, Pazar

  470-490 arası alırdım denemelerde genellikle. Bu senenin benim için en düşük sınavı oldu 414 alıyorum şaka gibi.
 • mert

  20 Nisan 2014, Pazar

  böyle zor bi sınavı hangi amaçla hazırladınız.okumayalımmı
 • 123

  20 Nisan 2014, Pazar

  bence sadece türkçe zordu.inşallah liseler giriş puanlarını düşürür
 • 420 veya 440 taban

  20 Nisan 2014, Pazar

  taban puanı 420 veya 440 arası olan okullar için ,bana sanırım 400 e yakın bir puan gelecek ? şansımız varmı ?
 • sbs mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  Türkçeden hiç yapmadığım yanlışları yaptım sorular çeldiriciydi ve dikkat gerektiriyordu zaten ilk defa sbs' ye giriyoruz heyca stres derken ilk Türkçeyi çözüyoruz ve batırıyoruz MEB bize bunu yapmamalıydı
 • sbs düşmanı

  20 Nisan 2014, Pazar

  hakkımı yediler hakkımı helal etmiyorum
 • sbs

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu sınav bence sadece matematik yüzünden zor geliyo
 • furkan

  20 Nisan 2014, Pazar

  çok zordu inşallah iptal olur
 • tasova61

  20 Nisan 2014, Pazar

  ARKADAŞLAR ALO 147 ARADIM SINAVIN İPTALİ İÇİN BANA VERİLEN BİLGİYİ PAYLAŞMAŞ İSTİYORUM. YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖLÇME DEĞERLENDİRME VE YERLEŞTİRME GRUP BAŞKANLIĞINA SINAVIN İPTALİ İÇİN 12 TEMMUZDA AÇIKLANIR AÇIKLANMAZ BİR DİLEKÇE YAZIP ZİRAAT BANKASI KURUMSAL TAHSİLAT PROGRAMI HESABINA 10 TL YATIRIP DEKONTU DİLEKÇEYE EKLEYEREK ZAMAN GEÇİRMEDEN 10 İŞ GÜNÜ İÇİNDE AŞAĞIDAKİ ADRESE İTİRAZ DİLEKÇESİNİ GÖNDERİN SİSTEM YÜZÜNDEN MAHVETMİYELİM ADRES. TEKNİK OKULLAR 5 EVLER ANKARA(06500) lütfen aynı dilekçeyi millieğitim bakanlığınada fakslayın Faks : (0312) 417 00 83
 • çok zorlandım

  20 Nisan 2014, Pazar

  bu seneki sbs gerçekten çok zordu bütün sene bu sınava çalıştık ama hakettiğimizi alamadık.normalde 485 ve üzeri alırken bu sınavım gerçekten düşük bunu hakettiğimizi düşünmüyorum ama artık yapacak bir şeyimiz kalmadı inşallah lise puanları düşer
 • sbs mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  böyle sınav mı olur biri burdan sesimizi duysun hayallerimizi yıktılar
 • çapulcu

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bu sınavla birlikte anladım ki bütün sene boşa uğraşmışım o kadar. Matematikten kombinasyonlara, türkçeden makalelere denemelere, fenden depremlere... HEPSİ BOŞA!
 • zorr bok sınavı

  20 Nisan 2014, Pazar

  bokların dibi 2013 sınavı ne kadarrrrr zorduu bu bok sınavlarrr sizin...................
 • hkl

  20 Nisan 2014, Pazar

  ya bu kadar emeğe bu puanmı bu ben hayallerimizi yıktınız sorularmı karşılığı bu olmamalıydı 380 alıyorum anadolu lisesine bile zor gidicem o matematik sorularını hiçbiyerde görmedim ailelerimiz dersane hocaları okuldaki hocalar çok uğraştılar bizim için onlar için bile biraz daha kolay olmalıydı matematikten ortalamam 94 ama 10 yanlış iki boşum vr bunu haketmedik bari liselerin puanları düşsün en azından sağlık mesleğe gidebiliyim hayallerimizi yıktığınız için çok teşekkür ederim sorular bide okula göre hazırlanmış hangi okulda ar bu sorular konular merakediyorum haketm3edikj hakkımı helal etmiyorum size
 • melis

  20 Nisan 2014, Pazar

  sürekli ağlamaktan bıktım artık :( bu nebiçim bir sınavdı 147 arayıp şiayet edin lütfen iptal olsun bütün sene boyuca çalıştım ve şimdi puanım çok düşük gelecek istediğim bir yere gidemeyeceğim !!
 • Veli

  20 Nisan 2014, Pazar

  Acaba bu sınavdaki matematik sorularını kaçımız tamamını yanıtlayabilirdik. Bu sorular biraz insaf sınırlarını zorlamamış mı?
 • abc

  20 Nisan 2014, Pazar

  En son sbs bu kadar zor olmamalıydı. Çocukların bunu hak ettiğini düşünmüyorum. İKİ SAATLE BİLGİNİN ÖLÇÜLEBİLECEĞİNE İNANMIYORUM. Tam dört yıldır dershaneye giden bir çocuk ve ailenin emekleri 2 saatle ve panik ,heyecanla boşa gitti
 • anafenli

  20 Nisan 2014, Pazar

  yaklaşık 80 sınava girdim 2 kere 500 yaptım. sayamayacağım kadar 480 ve 90 üzeri puan aldım. belki birkaç sefer 460 larda yaptım. ve sbs notum 460 :(
 • sbs

  20 Nisan 2014, Pazar

  Sınav geçen senelere göre daha zordu ama sınavı zor yapan soruların zorluğu değil çeldirici olmasıydı.Umarım hakkımızda hayırlısı olur....
 • sbs mağduru

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınav çok ama çok zordu.3 saat boyunca ağladım.dayanamadım.ben bu notu hak ettiğimi düşünmüyorum zaten.ama MEB çok zor yapmış türkçe mat ve fen fenaydı zaten sorularımı ancak yetiştirebildim.olan oldu arkadaşlar üzülmeye değmez her insan iyi alacak diye bir şey yok.bizim de şansımıza bu oldu.ben anadolu öğretmen istiyordum.ama anadolu oldu neyse bunada şükür.tatilinizi yaşamaya bakın sbs kurbanları artık ne kadar üzülsek te puanımız değişmeyecek.her şey gönlümüzce olsun.derslerden çok önce sağlık.değerinizi gelip geçici bir sınavla ölçmeyelim :)
 • asd

  20 Nisan 2014, Pazar

  şu sınava zor diyenlerin aklından şüphe ederim dikkatlice çözen herkes çok başarılı olur benimde 1 tane matematik yanlışım var bir çok soru bankasında bu soruların tıpa tıp aynısı vardı çalışan yapar bu kadar basit
 • melisa

  20 Nisan 2014, Pazar

  Bence de bu seneki sbs aşırı derecede zordu. Ben geçen senelerdeki sbsleri de çözdüm onlar bana bundan daha kolay geldi. Ben hep denemelerde 540-560 arası alıyordum ama bu notların 30-40 puan altına düşeceğimi tahmin ediyorum. Türçedeki o uzun paragraf soruları çok zaman kaybettiriyordu aynı şekilde matematikte çok zordu. Keşke tek sınav olacağına 3 yılda girseydik hiç değilse telafi etme şansımız olurdu. İnşallah liselerin puanı 10-20 puan aşağı iner de istediğimiz liseler gitme şansını yakalarız. Zaten bu eğitim sisteminde her sene bir şeyler değişiyor inşallh daha da zorunu yapmazlar.
 • sınav çok güzel geçirdii

  20 Nisan 2014, Pazar

  Matematiği hazırlayanlara burdan sellaaam .!
 • fatma şahin

  20 Nisan 2014, Pazar

  arkadaşlar itiraz için vereceğim adrese dilekçe yazabilirsiniz yenilik ve eğitim teknolojileri genel müdürlüğüölçme değerlendirme ve yerleştirme grup başklğı teknik okullar beş evler ankara po.kod. 06500
 • sbs bizi yıktı

  20 Nisan 2014, Pazar

  2009,2010,2011,2012 sınavlarının zorluk derecesi normaldi fakat 2013 için aynı şeyleri söylemek o kadar makul olmuyor. Son sınav olmasına rağmen bu kadar zor olmamalıydı bence bu sınavda hem velilerin hem de öğrencilerin umudu kırıldı meb gerçekten çok iyi bir iş başardın seni kutluyoruum.Bütün emeğimizi boşa çıkardın...
 • zor sınav!

  20 Nisan 2014, Pazar

  Yahu Allah aşkına bu nasıl bir iş. Madem son kez yapıyorsunuz bu sınavı neden bu kadar zor. Bütün 1 sene çalıştık ama bu kadar zor olacağı aklımıza gelmezdi.MEB'i kınıyourm!
 • eren kadıköy

  20 Nisan 2014, Pazar

  sınav çok zordu

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 53534b148912a
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 53534b148912a
  [anonym_comment_status] => 1
)